مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معکوس

مهندسی معکوس چیست؟  مهندسی، شاخه های مختلفی مانند: طراحی ، ساخت ، ساخت و نگهداری محصولات ، سیستم ها و ساختارها دارد.دو نوع مهندسی وجود دارد: مهندسی رو به جلو و مهندسی معکوس.

مهندسی رو به جلو ، فرآیند سنتی حرکت از انتزاعات سطح بالا و طراحی های منطقی به سمت پیاده سازی فیزیکی یک سیستم است. امکان دارد که یک قسمت فیزیکی وجود داشته باشد. اما هیچ جزئیات فنی از جمله نقشه ها، یا داده های مهندسی ، نداشته باشد. فرآیند تکثیر یک مولفه ، مونتاژ فرعی یا محصول موجود ، بدون کمک نقشه ها ، اسناد یا مدل رایانه ای ، را مهندسی معکوس می گویند.

مهندسی معکوس را می توان به عنوان فرآیند تجزیه و تحلیل یک سیستم در نظر گرفت:

۱.اجزای سیستم و روابط متقابل آنها را شناسایی کنید.
۲.بازنمایی های سیستم را به شکل دیگری یا سطح بالاتری از انتزاع ایجاد کنید.
۳.نمایش فیزیکی آن سیستم را ایجاد کنید.

کاربردهای مهندسی معکوس:

مهندسی معکوس در زمینه های متنوعی مانند مهندسی نرم افزار ، سرگرمی ، خودرو ، محصولات مصرفی ، ریز تراشه ها ، مواد شیمیایی ، الکترونیک و طرح های مکانیکی بسیار رایج است.

مثلا، زمانی که یک ماشین جدید عرضه میشود. رقبا امکان دارد، ماشین را بخرند. آن را جدا کنند تا یاد بگیرند که چگونه ساخته شده است. چگونه کار می کند.یک شرکت شیمیایی ممکن است از مهندسی معکوس برای شکست دادن حق ثبت اختراع در فرآیند تولید یک رقیب استفاده کند.

در مهندسی عمران ، نقشه های پل و ساختمان از موفقیت های گذشته کپی می شود. بنابراین احتمال خرابی فاجعه بار کمتر خواهد بود. در مهندسی نرم افزار ، یک کد منبع خوب از کد منبع خوب دیگری الهام می گیرد.

گاهی، طراحان با  خاک رس ، گچ ، چوب یا لاستیک فوم، ایده خود را پیاده میکنند. اما برای ساخت قطعه به مدل CAD نیاز داریم . چون محصولات ارگانیک تر می شوند. طراحی در CAD احتمال دارد، چالش بیشتری داشته باشد.هیچ تضمینی برای نزدیک بودن مدل CAD به مدل مجسمه سازی وجود ندارد.

مهندسی معکوس، یک راه حل ارائه میدهد. زیرا مدل فیزیکی منبع اطلاعات مدل CAD است.این فرآیند همچنین به عنوان بخشی از CAD شناخته می شود.

مهندسی معکوس در زمینه های متنوعی مانند مهندسی نرم افزار ، سرگرمی ، خودرو ، محصولات مصرفی ، ریز تراشه ها ، مواد شیمیایی ، الکترونیک و طرح های مکانیکی بسیار رایج است.

چرا از مهندسی معکوس استفاده می کنیم؟

فرآیند مهندسی معکوس،  فشرده سازی زمان تولید محصول است. در بازار جهانی به شدت رقابتی ، تولیدکنندگان دائما به دنبال روش های جدید جهت کوتاه کردن زمان تولید و ازطرفی بازاریابی محصول نو هستند.

توسعه سریع محصول به فناوری ها و تکنیک های جدی توسعه یافته اشاره دارد. این مسئله به تولیدکنندگان و طراحان در تأمین خواسته کاهش زمان تولید محصول کمک می کند.

مثلا : شرکت های تولید تزریق باید ابزار را به شدت کاهش دهند. زمان توسعه را از بین ببرند.با استفاده از مهندسی معکوس ، می توان یک محصول یا مدل سه بعدی را سریعا،در قالب دیجیتال ضبط کرد . مجدداً مدل سازی کرد. برای نمونه سازی / ابزار دقیق یا تولید سریع صادر کرد.

مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معکوس

 

مهندسی معکوس چیست؟

دلایل مهم استفاده از مهندسی معکوس:

۱.سازنده اصلی یک محصول، دیگر محصولی تولید نمی کند.
۲.اسناد ناکافی از طرح اصلی وجود دارد.
۳.سازنده اصلی دیگر وجود ندارد ، اما مشتری به محصول نیاز دارد.


۴.اسناد اصلی طراحی گم شده است. هرگز وجود نداشته است.
۵.برخی از ویژگی های بد یک محصول باید طراحی شوند.
۶.برای تقویت ویژگی های خوب یک محصول برای استفاده طولانی مدت از محصول لازم است.
۷.برای تجزیه و تحلیل ویژگی های خوب و بد محصول رقبا ضروری ست.

مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معکوس

۸.برای کشف راه های جدید بهبود عملکرد و ویژگی های محصول لازم است.
۹.برای به دست آوردن روش های معیار رقابتی برای درک محصولات رقبا و تولید محصولات بهتر ضروری ست.
۱۰.مدل CAD اصلی برای پشتیبانی از اصلاحات یا روشهای فعلی تولید کافی نیست.


۱۱.تأمین کننده اصلی قادر به تهیه قطعات اضافی نیست یا مایل نیست.
۱۲.سازندگان تجهیزات اصلی یا تمایلی به تأمین قطعات تعویضی ندارند. یا قادر به تأمین هزینه های تورم برای قطعات تنها منبع نیستند.
۱۳.احتیاج به روزرسانی مواد منسوخ شده یا فرایندهای تولید منسوخ با فناوری های روز و ارزان تر می باشد.

گزینه های مهم در اجرای مهندسی معکوس:

مهندسی معکوس با گرفتن ابعاد فیزیکی ، ویژگی ها و خصوصیات ماده ، تکثیر بخشی را ممکن میکند. برای توجیه پروژه های مهندسی معکوس ، باید تجزیه و تحلیل چرخه زندگی و تحلیل هزینه / سود باید برنامه ریزی شده باشد.

مهندسی معکوس معمولاً فقط درصورتی مقرون به صرفه است که مواردی که باید مهندسی معکوس شوند ، نشان دهنده سرمایه گذاری بالایی باشد. یا در مقادیر زیاد تولید شود.مهندسی معکوس یک قطعه حتی اگر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. اگر قطعه کاملاً مورد نیاز باشد . برای سیستم بسیار حیاتی باشد ، ممکن است انجام شود.

مهندسی معکوس قطعات مکانیکی شامل دستیابی به داده های موقعیت سه بعدی در ابر نقطه ای است. که با استفاده از اسکنرهای لیزری یا توموگرافی کامپیوتری (CT) انجام میشود.
نمایش هندسه قطعه از نظر نقاط سطح ، اولین قدم در ایجاد وصله های سطح پارامتری است. یک پلیمر خوب از ابر نقطه ای با استفاده از نرم افزار مهندسی معکوس ایجاد می شود.
.
پلیمرهای تمیز شده ، منحنی های NURBS (غیر منطقی منطقی B-spline) یا سطوح NURBS برای پالایش ، تجزیه و تحلیل و تولید مسیرهای ابزار برش برای CAM به بسته های CAD صادر می شوند. سرانجام ، CAM قسمت فیزیکی را تولید می کند.

می توان گفت که مهندسی معکوس با محصول آغاز می شود. از طریق فرایند طراحی در جهت مخالف کار می کند. تا به بیانیه تعریف محصول برسد. با این کار،تا آنجا که ممکن است. اطلاعات مربوط به ایده های طراحی که برای تولید یک محصول خاص استفاده شده است ، کشف می کند.

 

مهندسی معکوس چیست؟

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.