ساخت برد الکترونیکی

 مهندسی معکوس pcb :

در این مقاله به بررسی شیوه مهندسی معکوس pcb می پردازیم. مهندسی معکوس یک فرآیند تکثیرمحصول می باشد. این کار ممکن است بدون هیچ سند و مدرکی از طرح انجام شود. ما میخواهیم در این مطلب با شیوه مهندسی معکوس pcb  آشنا شویم. سعی میکنم با بررسی برخی آزمایشات روی صفحه ، طرح را دوباره بسازیم.

شیوه مهندسی معکوس pcb

مهندسی معکوس

ابزارهای مورد نیاز:

شیوه مهندسی معکوس pcb

مهندسی معکوس

۱.دوربین دیجیتال
۲.اسکنر
۳.نرم افزار پردازش تصویر مانند GIMP یا Photoshop (عناصر)
۴.هویه لحیم کاری
۵.مکنده لحیم کاری / ایستگاه لحیم کاری

شیوه مهندسی معکوس PCB

۶.مولتی متر / LCR-متر
۷.چاپگر
۸.مداد
۹.تمرکز خوب
۱۰.حس الکترونیکی و برخی تجربه ها

مرحله ۱: عملکرد را تست کنید

ابتدا باید چک کنید که مدار درست باشد. این یک  مسئله ضروری نیست ولی بهتر است بدانید که قطعات برد همه کار میکنند. جهت تست بعضی  از قطعات ممکن است لازم باشد اندازه گیری کنید. قبل از ترسیم نمودارهای نهایی ، بهتر است کمی در مورد عملکرد بدانید. باید اطلاعات خود را کامل کنید.

مرحله ۲: یک عکس خوب بگیرید

جهت مستند کردن موقعیت و تعداد مرجع قطعات روی PCB ، یک یا چند عکس با وضوح بالا لازم است. یک اسکنر میتواند اینجا به ما کمک کند. اگر قطعات روی PCB خیلی بزرگ نباشند، تصویر اسکن شده واضح میشود.همه تصاویر باید بررسی شوند تا واضح باشند.همه قسمت ها قبل از مرحله بعدی به خوبی دیده میشوند.

مرحله ۳: کاتالوگ قطعات و فروشنده را بردارید

در این مرحله ، قطعات باید شناسایی شده و مقادیر آنها مستند شود.این بخش کار زیاد پیچیده ای نیست.زیرا اکثر قطعات از قبل دارای شماره مرجع هستند (مانند IC1 ، IC2 و غیره) که روی PCB چاپ می شوند. همه مقادیر به وضوح روی آنها چاپ می شود.سوئیچ های DIP ، سوئیچ RESET نیز استاندارد هستند. مقدار خازن به احتمال زیاد ۱۰۰n است.اما این مسئله زیاد مهم نیست.

در سایر طرح ها ممکن است مجبور شوید شماره های مرجع را تعیین کنید. آنها را از مرحله ۲ روی یا کنار بخشی از آن تصویر بنویسید و سپس مقادیر ارجاع داده شده به اسامی آنها را مستند کنید.

GIMP ابزاری نرم افزاری است که به این کار کمک می کند.بعضی از قطعات باید بعد از جوش خوردن اندازه گیری شوند. شناسایی مقادیر قطعه یا شماره قطعه سازنده مهم است.درصورتی که قطعه ای قابل شناسایی یا جایگزینی با قطعه دیگر مناسب نباشد ، ممکن است مهندسی معکوس دچار اختلال شود.

شناسایی اتصالات و قطعات کوچک SMD کار ساده ای نیست.کاتالوگ کدهای SMD به ما کمک میکنند. “کتاب کد SMD” را جستجو کنید. قطعات باید به خوبی نگهداری شوند.به نحوی که با یکدیگر اشتباه نشوند.بسیاری از کیف های کوچک (ضد استاتیک) زیپ دار و / یا شیشه ها ، برچسب های کاغذی و مداد می توانند گزینه های خوبی باشند. قطعات را در یک جعبه پلاستیکی ریخته و IC ها را روی یک تشک فوم ضد استاتیک نگه دارد.

 

شیوه مهندسی معکوس PCB

مرحله ۴: اسکن PCB و پردازش تصویر

مهندسی معکوس pcb مبتنی بر پردازش تصویر است. ابتدا ، هر دو طرف PCB با وضوح مناسب (به عنوان مثال ۳۰۰dpi) اسکن می شوند. بعدا اسکن ها با یک نرم افزار پردازش تصویر مانند GIMP جمع می شوند.هدف این است که شبیه یک صفحه PCB CAD از صفحه باشد. هر دو لایه در رنگهای مختلف از بالای سمت مولفه دیده می شوند.

این اسکن لایه ای رنگ شده است تا برای درک بهتر شبیه نمای CAD باشد.

روند کار با GIMP:

۱.با امکان اسکن PCB ، یک تصویر جدید ایجاد کنید ، اندازه کمی بزرگتر برای هم ترازی در نظر بگیرید.
۲.رنگ پس زمینه تصویر را روی سیاه تنظیم کنید.
۳.اسکن سمت لحیم را درست بالای لایه پس زمینه قرار دهید.
۴.آینه این اسکن
شیوه مهندسی معکوس pcb

 

شیوه مهندسی معکوس برد pcb

 

ادامه روند کار با GIMP:

۵.رنگ مناطق غیر مس را با “شفاف” جایگزین کنید. احتمال دارد این گزینه دقیق نباشد. در صورت مزاحم بودن بعضی از مناطق غیر مسی اگرلازم است آنها را پاک کنید.
۶. مس باقی مانده را به رنگ آبی (یا تنظیم رنگ ابزار CAD مورد نظر خود) رنگ کنید.
۷.اسکن سمت مولفه را در بالای، لایه پایین قرار دهید.
۸.رنگ مناطق غیر مس را با “شفاف” جایگزین کنید.
۹.میزان تیرگی لایه بالایی را در حدود ۷۵٪ قرار دهید ، بنابراین لایه زیرین قابل مشاهده می شود.

روال کار را با دقت دنبال کنید

روال کار را با دقت طی کنید….

۱۰.هر دو لایه را تراز کنید.
۱۱.در صورت لزوم ، یک لایه “صفحه ابریشم” اضافه کنید. REX9628 قبلاً چنین چاپ موقعیتی داشته است.
۱۲.یک یا دو لایه با شماره پین ​​اضافه کنید، تا بعداً به شمارش پین ها کمک کند. شماره کانکتور لبه در قسمت لحیم کاری کمی عجیب است ، بنابراین شماره گذاری لنت ها لازم است.
۱۳.هر تعداد سیگنال شناخته شده اضافه کنید.

باید پرونده را برای استفاده بعدی و همچنین یک چاپ را ذخیره کنید تا آثار مسی را با مداد دنبال کنید.

مرحله ۵: صفحه داده و کتابخانه CAD ، کار قرار دادن

تهیه برگه های داده مورد نیاز و ایجاد کتابخانه ها بخشی در برنامه CAD است. این مرحله باید قبل از شروع ترسیم نمودار اولیه انجام شود. به دلیل اینکه معمولاً قطعات مربوط به همان گروه عملکردی در نمودارها در PCB نیز به هم نزدیک هستند. ما به شما توصیه میکنیم، همه اجزای مشابه را در محل قرارگیری آنها در PCB قرار دهید. بعد  از اینکه آثار مس به سیگنالهای شماتیک “تبدیل” شد ، این شماتیک معمولاً مرتب می شود. کار شما ثبت شده است.

طراحی برد الکترونیکی

مرحله ۶: ردپای سیگنال ها:

کاغذ و خودکار / مداد ابزار اصلی این مرحله هستند. ردیابی ها با مداد روی چاپ به دست آمده از مرحله ۴ دنبال می شوند.اعداد پین اختصاص داده شده در این مرحله خیلی مفید هستند. مداد مسیر مشخص شده را نشان می دهد.باید کار متمرکز شود. یک بررسی چندگانه انجام دهید. زیرا یک اشتباه باعث خرابی مهندسی معکوس می شود یا حداقل منجر به اشکال زدایی زمان بر می شود.

نرم افزار پردازش تصویر (GIMP) دید بهتری را ارائه می دهد. در نهایت ، بررسی اتصالات با یک بوق صدا ضروری است.استفاده از نام سیگنال ها / برچسب ها از ترسیم خوشه سیگنال / ریول که بیشتر شبیه نمای PCB از قبل میب اشد، بهتر است .سیگنال ها باید منطقی نامگذاری شوند، امکان دارد بعداً نامگذاری تغییر کند.

این اولین گام برای درک مدارات است.

ساخت برد

شیوه مهندسی معکوس PCB

 

مرحله ۷: تلاش برای فهم مدار و تنظیم مجدد شماتیک

مرحله بعدی نیاز به تخصص الکترونیکی دارد. مدار باید بررسی شود. هر مورد خاص و عجیبی  باید به دقت در PCB فیزیکی بررسی گردد. در مورد REX9628 ، این IRQ بود که با سوئیچ DIP به زمین روشن می شود که عجیب به نظر می رسد. معلوم شد که مکانیزم “Game Stop” است. بعد از اینکه توابع اجزا و مدار مشخص شد.

شماتیک به جای بازتاب عملکرد نسبت به محل قرارگیری در PCB ، مرتب شد.

بعضی از نام های سیگنال بهبود یافته است.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

یک نقشه طراحی برد با مهندسی معکوس

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.