ساخت برد کنترل

روش ساخت ریموت کنترل در خانه:

برای تجهیزات زیادی به ریموت کنترل احتاج داریم.ریموت کنترل های تخصصی برای هر نوع از دستگاه ها طراحی میشود.در این مقاله سعی میکنیم،با یکدیگر با ساخت برد کنترل آشنا میشویم.از ریموت کنترل ها می توانیم برای کنترل تجهیزات زیادی استفاده کنیم.مانند:

۱.خودرو

۲.درب پارکینیگ یا منزل

۳.کنترل دستگاه هایی مانند فن،کولر و..

۴.کنترل تجهیزات کارخانه و یا تجهیزات صنعتی دیگر

۵.کنترل اسباب بازی ها و…

در مرحله اول یک روال طراحی با کمک ریموت کنترل های آماده را برای شما عزیزان توضیح میدهیم در مرحله بعد به جزئیات بیشتر کار می پردازیم.

تجهیزات لازم برای ساخت برد:

میکروکنترلر:

ریموت کنترل ۴ کانال که در این بخش میتوانید از نوع آماده مانند شکل زیر استفاده کنید.

ساخت برد کنترل

ریموت کنترل

گیرنده ریموت :

برای این کار میتوانید از ریموت کننرل ASK استفاده کنید.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه گیرنده کنترل

 

آی سی دیکدر PT2272

تعدادی LED و مقاومت

 

سفارش طراحی برد الکترونیکی

آی سی PT2272

وقتی که ریموت کنترل آماده را می خرید حتما توجه کنید که فرکانس آن با گیرنده باید یکسان باشد.

به شکل زیر دقت کنید:

پایه های آی سی به این فرمت باید باشند.پایه های  ۹ و ۱۸ به ترتیب پایه های زمین و تغذیه مثبت آی سی هستند. پایه های خروجی یا دیتا،نیز پایه های D0 تا D3 هستند. این پایه ها با فشردن سوئیچ فعال می شوند. پایه ورودی،پایه DIN بوده که به ریموت کنترل متصل میشود.باید مابین پایه های ۱۶ و ۱۷ یک مقاومت ROC قرار بگیرد.در این پروژه از ۸۲۰ کیلو اهمی استفاده میکنیم.

طراحی برد الکترونیکی

شکل پایه های آی سی

روش ساخت برد کنترل:

شکل زیر روش ساخت برد کنترل را نشان میدهد.اگر مدار به صورت صحیح بسته شده باشد.با فشردن هر یک از ۴ سوئیچ روی ریموت کنترل یکی از LEDهای مدار فوق روشن می شوند البته با فشردن هر یک از ۴ سوئیچ LED متصل به پایه ۱۷ هم باید همزمان روشن شود.اگراین اتفاق نیفتاد به احتمال فراوان ریموت کنترلی که خریداری نمودید باطری ندارد! برای اینکه مطمئن شویم مشکل از باطری است حتما با فشردن سوئیچ ها LED روی خود ریموت باید روشن شود.اگر مشکل از باطری بود، کافیست باطری را تعویض کنید.

ساخت برد

نمونه طراحی برد الکترونیکی کنترل

معرفی  آی سی های PT2262 و PT2272:

در مرحله بعدی به جزئیات ساخت برد کنترل می پردازیم.بهتر است در این بخش برای افرادی که آشنایی کمتری دارند.انکدر و دیکدر PT2262 و PT2272 را کمی بررسی کنیم.

شکل ظاهری این دو آی سی خیلی شبیه است.PT2262 یک آی سی انکدر است.این آی سی در بخش فرستنده استفاده میشود. دیکدر،آی سی  PT2272 است که در بخش گیرنده کاربرد دارد. ابتدا فرض کنید قرار است بین این دو آی سی با سیم ارتباط برقرار شود.

طراحی برد الکترونیکی

شکل پایه های آی سی ها

پایه های دیتا:

پایه های آدرس را با حرف A و پایه های دیتا را با حرف B نمایش می دهند.دقت کنید باید تعداد پایه های دیتا و پایه های آدرس در هر دو طرف یکسان باشد. توسط آی سی PT2272 تعداد پایه ها مشخص میشود.زیرا تعداد این پایه ها در زمان ساخت آی سی تعیین شده و قابل تغییر نیست.در ساخت برد کنترل این امر مهم است.آی سی PT2272 دارای چند خانواده است.این امردرنام گذاری ها مطرح میشود.به استاندارد نامگذاری آی سی در زیر توجه کنید.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

روش نام گذاری آی سی PT2272

آی سی شکل قبل تر از نوع PT2272-L4  می باشد.این آی سی دارای ۴ پایه است.زمانی که تعداد پایه های دیتا در سمت گیرنده ۴ عدد باشد.باید تعداد پایه های داده نیز ۴ عدد باشد.حتما در ساخت برد کنترل باید در نظر گرفته شود.در آی سی PT2262 در سمت فرستنده، پایه های A0 تا A7 به عنوان، پایه های آدرس و D0 تا D4 را به عنوان پایه های داده تعیین میشود.

باید تعداد پایه های دیتا و پایه های آدرس در هر دو طرف یکسان باشد. 

بیشتر بخوانید

در این مقاله با انواع ریموت کنترل آشنا شوید

آی سی PT2262:

جهت دریافت عملکرد خوب از این آی سی باید پایه های ۹ را به زمین و  ۱۸را به منبع تغذیه متصل کنیم.مقاومت مناسب باید بین پایه های ۱۵ و ۱۶قرار گیرد. سپس با صفر کردن پایه TE،این آی سی یک بسته داده به ما میدهد.آدرس آن به شکل زیراست.تا هر وقت پایه TE فعال(۰) باشد.این آدرس تکرارمیشود.

پایه های آدرس میتوانند سه حالت داشته باشند:

۱. به زمین وصل شوند – ۰ منطقی

۲. به VCC وصل شوند – ۱ منطقی

۳. به هیچکدام وصل نشوند- شناور یا f

اما پایه های دیتا فقط میتوانند دو حالت اول را داشته باشند.

ساخت برد

آی سی PT2272:

برای عملکرد دقیق این آی سی نیز باید پایه های تغذیه و مقاومت اسیلاتور درست متصل شوند.آی سی منتظر دریافت داده از پایه شماره ۱۴(DIN) می ماند.زمانی که بسته داده از این پایه PT2272 بیت های آدرس این بسته دریافت کرد.با تنظیمات سخت افزاری پایه های آدرس خودش مقایسه میکند.درصورت تطابق،بیت های دیتای این بسته دریافتی به پایه های دیتای آی سی انتقال داده میشوند.

ساخت برد کنترل با ارتباط بی سیم :

جهت ارتباط بی سیم ، پایه DOUT در آی سی PT2262 به یک فرستنده ASK و پایه DIN در آی سی PT2272 به یک گیرنده ASK در همان فرکانس باید متصل شود.زمانی که فرستنده را با ریموت آماده جایگیزن کنیم،برد الکترونیکی اول به دست می اید.

برای طراحی انواع برد الکترونیکی دیجیتال،هوشمند و حرفه ای میتوانید با کارشناسان ویتا در ارتباط باشید.ما برای شما خدمات ویژه ای داریم.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.