ساخت برد زنگ

روش ساخت برد الکترونیکی زنگ وایرلس:

معمولا زنگ های قدیمی، دارای سیم هستند و در یک مکان و جای ثابت تعبیه میشوند. امروزه دیگر کم کم این زنگ ها در حال حذف شدن هستند. برای همین نیاز است که ساخت برد زنگ را با یکدیگر مرور کنیم. زنگ درب بی سیم برای تکنولوژی های پیشرفته امروزی یک امر بسیار ساده است. زمانی شاید یک مشتری سفارش طراحی برد الکترونیکی ویژه تری از شما بخواهد که با خلاقیت خود این برد را گسترش خواهید داد.

جهت فعال کردن کلید زنگ بی سیم نیاز به سیم کشی نداریم.ساخت برد زنگ بی سیم و راه اندازی آن ساده است.در طراحی زنگ سیمی لازم است مکان هایی را برای سیم کشی، سوراخ کنیم.با یکدیگر به طراحی یک زنگ بی سیم مبنی بر آردینو می پردازیم.این امر به کمک  ماژول RF جهت ارتباطات بی‌سیم و یک برد آردوینو UNO برای تجزیه و تحلیل اطلاعات انجام میشود.

طراحی برد الکترونیکی

شماتیک برد الکترونیکی زنگ بی سیم

قطعات لازم برای ساخت برد زنگ بی سیم:

قطعات لازم برای گیرنده:

آردوینو UNO
آی سی HT – ۱۲D Decoderمقاومت ۳۳ کیلو اهم
ماژول گیرنده RF 434 MHz
بازر کوچک
منبع تغذیه
سیم
برد بورد

تجهیزات لازم برای فرستنده:

مقاومت ۷۵۰ کیلو اهم
ماژول فرستنده RF 434 MHz
آی سی HT – ۱۲E Encoder
کلید فشاری
منبع تغذیه
سیم
برد بورد

معرفی قطعات برد:

ماژول فرستنده – گیرنده RF :

برای برقراری ارتباط بی سیم به یک جفت فرستنده و گیرنده نیاز داریم.در ساخت برد مذکور از نوع RF 434 MHz  استفاده میکنیم.این ماژول تا ۱۵۰ متر را پاسخگوست.

آردوینو UNO :

برای مشخص کردن حالت منطقی خروجی دیکد شده از آی سی، آردوینو UNO به ما کمک میکند.این قطعه حالت منطقی را شناسایی میکند.سپس بارز را فعال می نماید.

آی سی HT – ۱۲E Encoder:

این آی سی بیشتر با ماژول فرستنده از نوع RF بکار می رود. داده‌های موازی از ورودی را به داده‌های سریال برای ماژول فرستنده تبدیل مینماید.

آی سی HT – ۱۲D Decoder:

 نقطه مقابل آی سی انکودر، آی سی HT – ۱۲D Decoder می باشد.گیرنده ها،داده های سریال را از فرستنده می گیرند.بعد از آن آی سی ها این داده ها را به داده های موازی تغییر میدهند. بین AD8 (پین ۱۰) و زمین کلید شاسی قرار دارد.

ساخت برد

شماتیک کامل تر برد

ساخت برد:

برد فرستنده:

برد فرستنده دارای یک ماژول فرستنده RF 434 MHz ، آی سی HT – ۱۲E Encoder ، مقاومت KΩ ۷۵۰ و کلید شاسی است.ساخت برد فرستنده کار سختی نیست. باید پین ۱۸ به ترمینال منبع تغدیه  و پین ۹ به زمین متصل شود.باید پین داده (پین ۱۷) از HT – ۱۲E به پین ​​داده‌های ماژول فرستنده RF وصل شود. بین پین‌های نوسان‌ساز (پین ۱۵ و ۱۶) HT – ۱۲E، یک مقاومت KΩ ۷۵۰  قرار میگیرد. باید پین فعال‌کننده فرستنده (پین ۱۴) به زمین اتصال یابد.بین AD8 (پین ۱۰) و زمین کلید شاسی قرار دارد.

مطالعه بیشتر

این مطلب شاید برای شما مفید باشد.

برد گیرنده:

در برد گیرنده، ما ماژول گیرنده RF 434 MHz، آی سی HT – ۱۲D Decoder ، مقاومت ۳۳ KΩ ، آردوینو UNO و یک بازر کوچک باید داشته باشیم.

دقت کنید،باید پین‌های ۱۸ یا VDD به ترمینال تغذیه و پین ۹ یا Vss به  زمین متصل شوند. داده‌های موجود در پین ۱۴ از آی سی دیکدر به پین ​​داده‌های ماژول گیرنده RF وصل میشود.در بین پین‌های نوسان‌ساز (پین‌های ۱۵ و ۱۶) یک مقاومت KΩ ۳۳،  آی سی دیکدر متصل میشود.
پین D8 (پین ۱۰) به پین ​​۲ (یا هر پین I / O دیجیتالی) آردوینو UNO وصل است. بین پین ۱۱ آردوینو و زمین یک بازر کوچک، وصل میشود.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

قطعات ساخت برد زنگ

روش کار برد:

در این مبحث ما به بررسی ساده، ساخت برد زنگ پرداختیم.باید همه مراحل اتصال قطعات با دقت انجام شود.جهت اطمینان از درستی جفت شدن ماژول های فرستند و گیرنده،باید برد فرستنده پروژه قبل از برد گیرنده روشن شود.

جهت تست  زنگ زدن، باید کلید را در سمت فرستنده مدار بفشاریم.زمانی که کلید در سمت فرستنده،فشرده شود، یک ‘۰’ منطقی توسط آی سی انکودر تشخیص داده میشود.دراین داده ها، آی سی انکودر به شکل سریال توسط ماژول فرستنده RF انتقال میابد.داده‌های منتقل شده توسط ماژول گیرنده RF دریافت می‌شود و به آی سی دیکدر داده می‌شود. سپس آی سی دیکدر، داده‌های سریال را به داده‌های موازی تبدیل می‌کند و منطق ‘۰’ را به آردوینو منتقل می‌کند.

طبق برنامه ریزی UNO، زمانی که منطق ‘۰’ تشخیص داده شد، بازر فعال خواهد شد. بنابراین وقتی که کلید فشارده شود، بازر به شکل وایرلس روشن میشود.اگر ساخت این برد را با شبکه Wi-Fi، انجام میدهیم باید دقت کنیم که، هم فرستنده و هم گیرنده به شبکه Wi-Fi وصل باشند.

کد برنامه را در زیر مشاهده می فرمایید:

 

int buz=11;
int sen=2;

void setup()
{
pinMode(buz,OUTPUT);
pinMode(sen,INPUT);

digitalWrite(buz,LOW);
digitalWrite(sen,HIGH);
}

void loop()
{
while(digitalRead(sen)==HIGH);
digitalWrite(buz,HIGH);
while(digitalRead(sen)==LOW);
digitalWrite(buz,LOW);
}

به هر حال هرمنطقی یکسری  ایرادات و یکسری مزایا دارد. ساخت برد الکترونیکی های مختلف و یا طراحی برد الکترونیکی در هر زمینه ای وجود دارد.اما این که تجهیزات برای شما مفید باشد کاملا به شرایط شما بستگی دارد.شما میتوانید با تکیه بر دانش روز بهترین ها را داشته باشید.در زیر به بررسی معایب و مزایای زنگ یی سیم یا وایرلس می پردازیم.

مزایای زنگ بی سیم :

۱.طراحی برد و ساخت برد زنگ بی سیم مبتنی بر فرستنده – گیرنده RF بسیار ساده است.
۲.این برد برای مکان های بزرگ نیز مناسب است.زیرا محدوده تقریبا بزرگی دارد.
۳.انتقال داده ها در این برد بصورت بلوتوثی می باشد. بنابراین اصلا تلفن هوشمند یا تلفن بلوتوث دار یا دستگاه بلوتوث از هیچ نوعی، لازم نداریم.

معایب زنگ بی سیم:

۱.برای اجرای این پروژه باید هر دو قسمت فرستنده و گیرنده برد همیشه روشن باشند.به همین علت همیشه باید برق داشته باشیم.
۲.به این برد نمی توانیم سایر تجهیزات امنیتی مانند دوربین را اضافه کنیم.به همین علت اشخاص را نمی توان شناسایی کرد،پس امنیت پایینی دارد.

کاربرد زنگ بی سیم:

این برد ارائه شده توسط ما فقط یک طرح شماتیک می باشد. اما قابلیت گسترش و تخصصی شدن دارد.

۱.تمامی منازل و آپارتمان ها

۲.شرکت های خصوصی

۳.کارخانه ها و بخش نگهبانی

۴.بیمارستان ها و درمانگاه ها

۵.بخش نگهبانی و اطلاعات ادارات

برای ساخت برد الکترونیکی و یا مشاوره خرید هر نوع برد الکترونیکی،تولید انبوه برد، مهندسی معکوس برد الکترونیکی،ما در خدمت شما هسیتم.

۲ نظر

  • سلام از مطالب مفید ارائه شده سپاسگزارم. آیا میتوان بجای فرستنده RF از ریموت ماشین یا درب پارکینگ استفاده کرد؟

    • سلام و عرض ادب
      با توجه به آیسی به کار رفته در این مدار، فرستنده نمیتونه ریموت باشه.
      برای ریموت کنترل های آماده، مدار گیرنده متفاوت هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.