ساخت برد الکترونیکی

روش ساخت برد الکترونیکی ساده:

ساخت برد الکترونیکی با اتو:

برای ساخت برد الکترونیکی روش های زیادی وجود دارد. در مقاله های قبل  به صوت جامع به این روش ها پرداخته ایم. روش ساخت برد الکترونیکی  ساده با اتو، یک طراحی بسیار باکیفیت است. کمترین خرده کاری را دارد.جهت ساخت برد الکترونیکی ساده  باید در ابتدا و با استفاده از نرم افزار های طراحی برد مدارچاپی (PCB) مانند آلتیوم دیزاینر که آموزش کار با آن در این لینک آمده است یک برد مدارچاپی (PCB) طراحی میکنیم.

وسایل لازم برای ساخت برد الکترونیکی ساده  :

۱- کاغذ گلاسه

۲- فیبر

۳- اتو

۴- اسید

۵- چسب کاغذی

۶- گیره

۷- نرم افزار آلتیوم دیزاینر

مرحله اول :

ابتدا طرح برد الکترونیکی را با نرم افزار طراحی میکنیم.آن را روی کاغذ گلاسه یا کالک چاپ می نماییم .به این علت از کاغذ گلاسه استفاده می کنیم که ضخامت بیشتری دارد و براق تر است. جوهر این کاغذ به راحتی از آن جدا می شود. در این کار بهتر است. از پرینتر لیزری استفاده کنیم. زیرا جوهراین نوع در برابر حرارت خیلی راحت به مس می چسبد.

ساخت برد الکترونیکی

ساخت برد الکترونیکی ساده

مرحله دوم :

بعد از این که پرینت انجام شد. طرح مورد نظر را با قیچی می بریم. باید دقت کنیم که قبل از استفاده از فیبر مسی ، سطح مسی را با یک سمباده نرم در یک جهت پاک کنیم. زیرا امکان دارد، سطح مسی درکنار هوا، اکسیده شده باشد. این مسئله ممکن است بعدا کار ما را دچار مشکل کند. بعد از سمباده کشی نیز می توانیم سطح مسی را با الکل و حلال های دیگر کاملا تمیز کنیم.

ساخت برد الکترونیکی

ساخت برد الکترونیکی ساده

باید دقت کنیم که قبل از استفاده از فیبر مسی ، سطح مسی را با یک سمباده نرم در یک جهت پاک کنیم. زیرا امکان دارد، سطح مسی درکنار هوا، اکسیده شده باشد.

مرحله سوم:

در این مرحله باید فیبر مدار چاپی را به اندازه طرح مورد نظر برش دهیم. طرح را بر روی فیبر قرار داده و توسط کاتر یا اره اهن برش می دهیم. اگر فیبر را با یک گیره نگه داریم. نتیجه کار دقیق تر میشود.حال باید فیبر را کامل شست و شو دهیم تا هیچ گونه گردو خاکی نداشته باشد.

مرحله چهارم:

در این مرحله توسط چسب کاغذی طرح برد الکترونیکی را روی فیبر محکم می کنیم. دقت کنید چسب در حاشیه باشد.

مرحله پنجم:

در مرحله بعدی باید فیبر را با اتوی داغ اتو کنیم. بدین ترتیب کاغذی که رو آن طرح برد الکترونیکی بود، به فیبر مدار چاپی می چسبد.فقط توجه کنید در درجه حرارت بالا حدود ۵ دقیقه قبل اتو را روشن کنید . بعد از اینکه اتو را گذاشتید حدود ۱۵ دقیقه بر روی همه قسمت های فیبر و کاغذ بکشید. امکان خطا در این مرحله وجود دارد. بنابراین چندبار اینکار را امتحان کنید. زیرا بتوانید زمان لازم برای حررات را مشخص کنید.

برد را، در زیر شیر آب سرد میگیریم تا خنک شود. باید مواظب باشیم برد را با دست جا به جا نکنیم. زیرا بسیار داغ است.کاغذ از برد الکترونیکی راحت با دست خیس جدا می شود. اما جوهر به خوبی به فیبر می چسبد.

نباید هیچ ذره ای از کاغذ روی فیبر بماند. زیرا موجب میشود،ظاهر برد بد شود. از طرفی باعث اتصالات ناخواسته خواهد شد. در صورتی که خظوط، بریدگی داشته باشند، با یک ماژیک ضدآب می توانیم آن را ترمیم کنیم.بهتر است این کار را برای کلیه خطوط انجام دهیم.

 

ساخت برد الکترونیکی ارزان

شست و شوی فیبر مدار چاپی

مرحله ششم:

این مرحله، کار اسیدکاری انجام می شود. در یک ظرف مقداری اسید مایع می ریزیم. این مقدار باید به حدی باشد که کل سطح فیبر را پوشش دهد. جهت مسی فیبر باید به سمت ما باشد. زمان این کار به غلظت مایع اسید،کیفت فیبر و ابعاد آن بستگی دارد. وقتی چندین بار این عملیات را تکرار کنید به راحتی به زمان آن پی خواهید برد. حدودا این زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه است.

در انتهای کارتوسط  یک موتور DC 12 ولتی با یک سه نظام مخصوص و چند عدد مته مناسب سوراخ کاری می کنیم. باید حتما سوراخ کاری از سمت مسی انجام شود. جهت راحتی کار می توانیم در زیر فیبر از یک یونولیت استفاده کینم.

نکات مهم در ساخت برد الکترونیکی با اتو:

۱.دمای اتو نباید خیلی زیاد باشد تا به طرح برد الکترونیکی یا فیبر آسیب بزند.

۲. کار را از گوشه شروع کرده و به وسط ختم کنید.

۳.حرارت باید در تمام بخش های فیبر یکسان باشد.

۴. تا زمانی باید اتو کردن ادامه دهید که رنگ کاغذ طرح زرد شود.

۵.زمانی چسب کاغذی را باید جدا کنید که طرح روی فیبر ثابت شد.

۶.اگر فیبر خیلی زیاد داغ شد .می توانید با آب یا خنک کننده دیگری آنرا سرد کنید. فقط دقت کنید به فیبر یا برد آسیبی نرسد.

۷. زمانی که کاغذ زرد شد بهتر است حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را در محلول آب و مایع ظرف شویی بگذارید. سپس برد را از کاغذ جدا کنید.

۸. برای محیط های بسته بهتر است از ترکیب آب و اسید استفاده کنید.

با گروه مهندسی ویتا در ارتباط باشید ایده و نیاز خاص خود را دریافت کنید

ساخت برد الکترونیکی ساده :

برای چاپ فیبر برد الکترونیکی همیشه زمان زیادی صرف می شود.در ادامه مقاله با یک روش دیگر ساخت برد الکترونیکی ساده و کمی متفاوت تر آشنا می شویم. این کار مشابه چاپ لیزری طرح روی کاغذ، و انتقال طرح از طریق اتوزدن آن روی فیبر می باشد.

ایتدا یک ورق کاغذ با یک لایه از ورق آلومینیومی پوشیده شده و به چاپگر لیزری داده می شود. طرح برد الکترونیکی روی فویل آلومینیوم ایجاد میشود. تحت تاثیر گرمای یکسان اتو، فویل روی فیبر ثابت میشود. بدون اینکه فیبر و فویل را از هم جدا کنیم. آنها را وارد ظرف اسیدکاری می کنیم. فویل در اسید حل می شود. بعد فیبر را خارج می کنیم.آن را شست و شو داده و سمباده می کشیم.

ساخت برد اکترونیکی ساده چگونه انجام می شود؟

مرحله اول:

ابتدا طرح برد الکترونیکی را چاپ می کنیم. قطعه ای فویل آلومینیوم که  حدودا باید ۵ سانتی متر از عرض یک برگ کاغذ A4  بزرگتر باشد،تا میزنیم و برش می دهیم.فویل را روی یک سطح صاف مثلا شیشه ای قرار می دهیم. یک برگه A4  را طوری روی آن می گذاریم که لب فویل علاوه بر دو پهلو، از یک لبه ی طولی کاغذ هم حدود ۲ سانتی متر بیرون باشد.سه لبه بیرون زده فویل را تا می زنیم.

ساخت برد الکترونیکی ساده

ساخت برد الکترونیکی ساده

مرحله دوم:

چاپگر را در فرمت  دستی و کیفیت چاپ ۱۲۰۰dpi تنظیم می کنیم. دستور چاپ می دهیم. کاغذ را از سمت تا شده داخل چاپگر میگذاریم. باید طرح مدار روی فویل چاپ شود.

 

 ساخت برد الکترونیکی ساده

اتوکشی روی برد

مرحله سوم:

بخشی از فویل که طرح PCB روی آن چاپ شده است،  را با دقت و بدون چروک و تا کردن برش داده و روی فیبر می گذاریم. قبل از ادامه کار، سطح مسی را کاملا پاک و تمیز می کنیم. مانند روش قبلی. سطح آن را کاملا سمباده می کشیم.

مرحله چهارم:

اتو را در درجه بالا روشن کرده و می گذاریم گرم شود. یک پارچه یا پتوی ضخیم را روی میز کاملا صاف پهن می کنیم. یک پارچه ضخیم بر روی آن قرار می دهیم. فیبر و فویل را روی پارچه گذاشته و روی آن یک کاغذ ضخیم می گذاریم. فیبر و فویل را روی کاغذ گذاشته و حدود ۱۰ دقیقه اتو می کشیم. فیبرو کاغذ را با هم اسیدکاری می کنیم.فویل در اسید حل شده و جدا می شود.

بعد از این که کار اسیدکاری تمام شد. فیبر را شست و شو داده، سمباده نرم می کشیم. خشک کرده و آن را خوب با الکل تمیز می کنیم .برد الکترونیکی ما برای لحیم کاری آماده است.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.