۵ مرحله  توسعه محصول  سخت افزاری الکترونیکی

 بطور کلی روند توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی  (یا هر کالایی) به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. این مسئله برای افرادی که در پی کارآفرینی هستند. سازندگان،شرکت های تازه کار،شرکت های کوچک و یا بطور کلی افرادی که منابع کمی دارند یک کار طاقت فرسا می باشد.

ما می توانیم با تقسیم این فرآیند در پنج مرحله ، روال کار را ساده تر کنیم. اگر شما مراحل زیر را مطالعه کنید. میتوانید یک محصول الکترونیکی در حد یک نمونه ساده اولیه و کاربردی داشته باشید. اما باید توجه داشته باشید. جهت رسیدن یک محصول به مرحله  تولید و عرضه در بازار ، هنوز هم مراحل دیگری نیز وجود دارد.

مرحله شماره ۱ توسعه محصول – شماتیک برد الکترونیکی را طراحی کنید

ابتدا باید یک طرح  شماتیک از برد الکترونیکی را طراحی کنیم. هدف نهایی ما از این طراحی الکترونیکی ساخت فیبر مدارچاپی یا PCB است. اولین گام برای طراحی PCB جدید، طراحی شماتیک و مدار آن میباشد. طرح شماتیک در واقع شبیه نقشه اولیه یک خانه است.

توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

طراحی برد الکترونیکی برای توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

 

 

توسعه محصول نیازمند ساخت برد است. طراحی برد شماتیک اولین قسمت از طراحی یک برد الکترونیکی جدید است. برای طراحی شماتیک برد، ابتدا بهتر است. درباره انتخاب بهترین مدار (متناسب با عملکرد برد) و انتخاب قطعات مقرون به صرفه، تحقیق و جست و جو کنیم.در این فرآیند شاید نیاز داشته باشیم . مدارهای مختلف را به صورت شبیه سازی نرم افزاری، و یا بر روی bread board  تست و اجرا کنیم.

با ویتا

با شرکت ویتا بیشتر آشنا شوید

مرحله شماره ۲ – فیبر مدار چاپی را طراحی کنید.

در طراحی PCB، برای مسیریابی و ترک کشی بخشی از برد، میتوانیم از قابلیت auto route (مسیریابی خودکار) استفاده کنیم. اما برای یک طراحی بهینه ، بهتر است از ترک کشی دستی استفاده کنیم. طراحی PCB جهت مدارهای تغذیه و RF (بلوتوث ، WiFi ، GPS و غیره) بسیار حساس می باشد و احتمال خطا وجود دارد.

توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

ساخت برد الکترونیکی

 

 

 

بعد ازطراحی نمودار شماتیک ، حالا باید طرح برد PCB را آماده کنیم. با کمک نرم افزار طراحی مانند Altium میتوانیم بررسی کنیم که آیا PCB با طرح شماتیک مطابقت دارد یا خیر؟  انواع قوانین مانند عرض مسیرها، فاصله بین آنها، و … را هم قابل بررسی است. تا ما مطمئن شویم تمام نکات مربوط به روند تولید PCB رعایت شده باشد.

مرحله شماره ۳ – نمونه اولیه را ارزیابی و رفع اشکال کنید

بعد از اینکه نمونه اولیه آماده شد باید آن را ارزیابی کنیم.تا در صورت نیاز باید اشکال زدایی شود. باید امیدوارم باشیم که مشکلی پیش نیاید. ولی این خیلی خوش بینانه است. معمولا حداقل دو مشکل وجود دارد. حذف از یک مدار جدید یک مرحله بسیار سخت است. تا زمانی که نمی دانیم مشکل چیست ، نمی توانیم حدس بزنیم که برای رفع آن چه مدت زمان لازم داریم.

چاپ برد PCB

توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

مرحله ۴- میکروکنترلر را برنامه ریزی کنید.

تقریباً در همه محصولات الکترونیکی امروزه نوعی میکروکنترلر وجود دارد. میکروکنترلر به عنوان مغز محصول عمل می کند. این میکروکنترلرها تقریباً همیشه به زبان رایانه ای به نام “C” برنامه ریزی می شوند. در صورتی که عملکردی بهینه و سریع مورد نیاز باشد. امکان دارد که بخش هایی از برنامه به زبان اسمبلی نوشته شود.

گاهی برنامه نویسی توسط همان شخصی که برد را طراحی کرده انجام می شود. در بعضی از موارد لازم است که از فرد متخصص در حیطه برنامه نویسی استفاده کرد.

توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

میکروکنترلر

مرحله شماره ۵ – قاب را طراحی کنید

معمولا این بخش را باید به فرد مهندسی غیر از افرادی که مراحل بالا را انجام داده اند بسپاریم . ما باید یک متخصص مدل سازی سه بعدی داشته باشیم. مخصوصا اگر دید خوبی در مورد شکل محصول خود داشته باشیم. بهتر است یک مهندس طراحی صنعتی استخدام کنیم تا واقعاً کار ما زیبا به نظر برسد.

به عنوان مثال، در شرکت اپل، طراحان صنعتی، مهندسانی هستند که مسئول زیبا جلوه دادن محصولات میباشند.

توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی

قاب بردالکترونیکی یک قطعه کاربردی برای محصول سخت افزاری الکترونیکی

به هر حال باید مطمئن شویم که هرکسی که طراحی مدل سه بعدی را انجام می دهد، تجربه فن آوری قالب تزریق پلاستیک را داشته باشد .از چاپ سه بعدی برای نمونه سازی در تعداد کم استفاده می شود. اما قالب تزریق پلاستیک جهت ساخت با تعداد بالا کاربرد دارد. ایجاد طرحی که بتواند به صورت سه بعدی چاپ شود. اما در قالب تزریق پلاستیک، به درستی ساخته نشود، یک اشتباه رایج در طراحان سه بعدی است.توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی یک عملیات بروز و جالب است.

این متن تنها یک خلاصه از روند توسعه محصول سخت افزاری الکترونیکی بود. برای آشنایی بیشتر می توانید با کارشناسان ویتا در ارتباط باشید و اطلاعات بیشتر و مفیدتری را کسب کنید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.