برد ست کنترل

مقدمه ای بر برد ست کنترل پمپ آب:

برد ست کنترل پمپ آب، یک کیت الکترونیکی در داخل ست کنترل ( کلید اتومات دیجیتال پمپ ) می باشد. البته بعضی از افراد این قطعه را به اشتباه، برد پمپ آب نام گذاری کرده اند. درحالیکه خود پمپ آب به تنهایی بردی ندارد و این قطعه در واقع برد ست کنترل می باشد که در کنار پمپ آب استفاده میشود. این برد برای کنترل فشار آب و جلوگیری از خاموش و روشن شدن زیاد پمپ آب بکار می رود.

عملکرد ست کنترل بدین گونه است که با باز شدن شیر آب، و برقراری یک حداقل جریان آب در مسیر، آنرا تشخیص داده و پمپ آب را فعال می کند. همچنین در صورت بسته شدن شیرهای آب، پس از چند ثانیه جریان

آب در مسیر به صفر می رسد و ست کنترل پمپ آب را خاموش می کند. دقت شود که برای استفاده از ست کنترل در کنار پمپ آب، سیستم باید یک حداقل جریان آبی را در مسیر داشته باشد. چون در صورن نبود جریان، آن را به عنوان بسته بودن شیر آب تشخیص می‌دهد و پمپ را فعال نمی‌کند.

** یک پیشنهاد ویژه برای برد ست کنترل خراب شده:

اگر ست کنترل شما خراب شده و کار نمی‌کند، اصلا نگران نباشید. نیازی نیست که کل دستگاه ست کنترل را تعویض کنید و متحمل هزینه زیادی شوید. بلکه کافیست متناسب با مدل ست کنترل، برد الکترونیکی آن را از فروشگاه ویتا خریداری کنید. سپس برد معیوب را باز و با برد جدید تعویض کنید.

“جهت دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ویتا درخواست خود را مطرح کنید”

پمپ آب چیست؟

پمپ یک وسیله برای انتقال مایعات و افزایش فشار می‌باشد. این دستگاه به آب یا مایعات کمک می کند تا با فشار به ارتفاع منتقل شوند. از دیدگاه علمی با تبدیل نیروی الکتریسیته به نیروی مکانیکی ، موجب افزایش فشار جریان مایع می شود. بنابراین کمک می کند که مایع به ارتفاع بالاتر منتقل شود. در بعضی موارد برای عمق ها نیز از پمپ استفاده میشود.

پمپ آب، معمولا در آپارتمان ها، جهت تامین فشار آب کافی در طبقات بالای ساختمان بکار می رود. این موضوع  به متراژ، تعداد طبقات، تعداد واحدها، میزان مصرف و تعداد شیر آب موجود در ساختمان بستگی دارد. طبق گزارش های جهانی، تقریبا ۱۰ درصد از برق جهان را پمپ ها مصرف می‌کنند. این درحالی است که متاسفانه حدود دو سوم پمپ‌ها، درصد قابل توجهی بیشتر از میزان انرژی موردنیاز مصرف می‌کنند. بنابراین اگر استفاده از پمپ با بهره وری بالا و کنترل اتوماتیک انجام شود، در مصرف برق صرفه جویی قابل توجه‌ای خواهد شد.

برد ست کنترل پمپ آب طراحی شده توسط شرکت ویتا

ساخت برد ست کنترل پمپ آب

 

تجهیزات لازم برای نصب پمپ آب چیست؟

۱- پمپ آب
۲- ست کنترل به همراه فشار سنج مکانیکی
۳- شیر یک طرفه
۴- مخزن ذخیره آب پلی اتیلن
۵- فیلتر جهت پیش تصفیه آب ورودی به مخزن
۶- لوله و اتصالات
۷- شیر فلکه

* آیا تمایل دارید خودتان بردهای ست کنترل را تولید کنید؟

اگر شما فروشنده یا تعمیرکننده بردهای ست کنترل هستید، اگر قصد دارید بردهای ست کنترل را با برند خودتان بفروشید، پس پیشنهاد ما اینست که خودتان شروع به تولید بردهای ست کنترل کنید. شاید بپرسید چطور؟

شما کافی است ابتدا نقشه های فنی مربوط به برد ست کنترل را داشته باشید. این نقشه های فنی برد شامل ۳ فایل اصلی میشود:

+ فایل PCB برد ست کنترل : برای تولید و چاپ فیبر خام و همچنین برای مونتاژ قطعات بر روی فیبر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

+ فایل Schematic (شماتیک) : مدار و نحوه عملکرد برد از طریق این فایل قابل بررسی هست، و برای تعمیر بردهای ست کنترل بسیار کاربردی می‌باشد.

+ لیست قطعات ( با مشخصات فنی دقیق ) : برای خرید قطعات برد ست کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با ارائه این لیست به هر یک از فروشندگان قطعات الکترونیکی، ‌به سادگی می‌توانید قطعات برد را خریداری کنید.

 

حالا اگر به این نتیجه رسیدید که شروع به تولید بردهای ست کنترل کنید؟ در قدم اول نقشه های فنی را با تخفیف ویژه از فروشگاه ویتا تهیه نمایید. و از مشاوره رایگان ما در فرآیند تولید استفاده کنید. در همه مراحل تولید، کارشناسان ما در کنار شما خواهند بود.

ست کنترل چگونه کار میکند؟

بردهای ست کنترل معمولا از چند قطعه الکترونیکی اصلی تشکیل شده اند تا بتوانند فشار آب و پمپ را کنترل نمایند. این قطعات عبارتند از: ۲ عدد سوئیچ مغناطیسی – یک عدد رله مکانیکی و یک عدد آیسی

سوئیچ های مغناطیسی با استفاده از القای مغناطیسی فعال و غیرفعال می‌شوند.در ست کنترل این القای مغناطیسی، توسط آهن ربا انجام می‌شود. سوئیچ مغناطیسی با آهن ربایی که در مسیر آب ورودی به ست کنترل قرار گرفته است، وجود و عدم وجود جریان آب را تشخیص می‌دهد. حال اگر جریان آبی در لوله وجود نداشته باشد، این سوئیچ مغناطیسی تشخیص داده، و پس از مدت زمان چند ثانیه، پمپ اب را خاموش می‌کند. اگر هم جریان آب حداقلی در لوله ها برقرار شود، سوئیچ مغناطیسی تشخیص می‌دهد و پمپ آب را فعال می‌کند تا فشار آب لازم تامین شود.

رله مکانیکی که در برد ست کنترل قرار گرفته است، مستقیما برق پمپ آب را قطع و وصل می‌کند. اگر که این قطعه آسیب ببیند، معمولا پمپ شما به صورت دائم روشن می‌ماند.

دقت شود که این مدل ست کنترل، نیاز به یک جریان حداقلی آب دارند، تا پمپ آب را روشن کند. این حداقل میزان در حدود ۲ لیتر بر دقیقه می‌باشد. بنابراین اگر جریان آب شما از این میزان کمتر باشد، پمپ شما فعال نخواهد شد.

برد ست کنترل پمپ آب

برد ست کنترل مدل PC13

علت سوختن ست کنترل چیست؟

عمر مفید بردهای الکترونیکی به نحوه استفاده، میزان نوسان برق ورودی، رعایت نکات ایمنی در نصب و … بستگی دارد. اما حدودا با توجه به تجربه، عمر مفید بردهای ست کنترل ۳ الی ۵ سال می باشد.

ست کنترل امکان دارد بنا به دلایل زیر خراب شود:

 1. امکان دارد آب به محفظه برد ست کنترل نفوذ کند.
 2. امکان دارد محیط نصب آن رطوبت بالایی داشته باشد.
 3. امکان دارد برق در ورودی ست کنترل نوسانات زیادی داشته باشد. در نتیجه برد زیاد خاموش و روشن شده و میسوزد.
 4. امکان دارد ست کنترل دقیق و درست انتخاب نشود. باید دقت کنید روی پمپ های با توان اسمی بیشتر، رله کنترل نصب شود. چون اگر به توان نامی بردهای ست کنترل و پمپ دقت نکنید، ممکن با چند بار خاموش و روشن شدن پمپ، برد شما، خراب شود.

اما اگر ست کنترل شما خراب شد و به درستی کار نمیکرد، نگران نباشید.به راحتی می‌توانید برد ست کنترل را از فروشگاه ویتا خرید کنید و تعویض نمایید.

 البته توجه کنید هنگام خرید، حتما ست کنترل را از شرکت های معتبر خریداری کنید تا از کیفیت قطعات آن، مطمئن باشید.

در زمان نصب نکات ایمنی را رعایت کنید. با افراد متخصص جهت خرید و طراحی برد مشورت کنید. کارشناسان ویتا در خدمت شما هستند.

روش تعویض برد ست کنترل:

برد ست کنترل به راحتی قابل تعویض است، اما ابتدا باید مطمئن شوید که ست کنترل شما قابلیت تعویض برد را داشته باشد، در غیر این صورت باید ست کنترل کامل تعویض گردد. اگر برد شما قابل تعویض می باشد، تنها کافی است درب ست کنترل را با پیچ گوشتی باز کنید و به راحتی کیت جدید را جایگزین کیت قبلی نمایید. در صورتی که مشکلی در تعویض برد ست کنترل خریداری شده از ویتا، داشتید، کارشناسان ما شما را راهنمایی می‌کنند.

برد الکترونیکی داخل ست کنترل چه امکاناتی دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد، برد قابلیت تشخیص جریان آب را دارد و می تواند در هنگام قطع بودن آب، پمپ را خاموش کند. و سپس در هنگام وصل شدن دوباره آب ورودی ، پمپ را روشن نماید. برخی دیگر از قابلیت های این برد:

۱. دارای سنسور سنجش فشار می باشد و فشار لوله آب را کنترل میکند.
۲. نشانگر و تشخیص وضعیت خطا در سیستم دارد.
۳. جهت جلوگیری از کاویتاسیون و آسیب، دارای مکانیزم ایمنی است.
۴. برای راه اندازی مجدد پمپ آب، برد به کلید reset  مجهز است.

عموما برد با کمی تاخیر، پمپ آب را، قطع میکند زیرا:

۱.از پایان مصرف مطمئن شود.
۲. از روشن و خاموش شدن ناخواسته پمپ آب به دلیل کم بودن مصرف آب جلوگیری کند.
۳. از تغییرات فشار ناخواسته در آب جلوگیری کند.

آیا میدانید که تیم طراحی ویتا قادر به طراحی انواع بردهای الکترونیکی می‌باشد؟

پس اگر سفارش طراحی برد و یا مهندسی معکوس انواع بردها را دارید، اگر ایده محصولی را دارید اما برای بخش الکترونیکی آن، نیاز به یک تیم حرفه‌ای دارید، پیشنهاد میکنم حتما درخواست و سفارش خود را برای کارشناسان ما ارسال بفرمایید.

چه نکاتی در اتصالات برد ست کنترل مهم است؟

در صورتی که میزان جریان مصرفی پمپ آب بیشتر از جریان رله روی برد باشد، و یا از پمپ های سه فاز استفاده میکنید. باید برای ممانعت از آسیب رسیدن به برد، یک رابط و تبدیل جانبی بکار ببرید تا جریان پمپ از طریق این تبدیل تامین شود.

به طور مثال رله های مکانیکی ۴۰ آمپر میتواند گزینه مناسبی برای پمپ های با جریان های بیشتر باشد.

در انتخاب محفظه مناسب برای بردهای ست کنترل، بهترین گزینه محفظه نصب با کلاس حفاظتی ip60 می باشد. این محفظه کمک میکند اگر آب روی ست کنترل بریزد به برد داخل آن نقوذ نکند. بنابراین از آسیب به برد الکترونیکی هم جلوگیری می‌کند. باید توجه داشته باشید که در زمان نصب، محفظه ست کنترل خیس نباشد. همچنین تست کنید که محفظه ست کنترل، دارای نشتی و هر مورد آسیب رسان دیگری نباشد.

برد ست کنترل

برد ست کنترل پمپ آب با طراحی درجه یک در ویتا

چه پمپ آبی برای نیاز ما مناسب است؟

به علت مسائل آپارتمان نشینی همیشه فشار آب کم می باشد. جهت تقویت فشار آب، خانه ها یا شرکت ها از پمپ آب در سیستم لوله کشی استفاده میشود. زمانی که از پمپ آب استفاده شود، بهتر است ست کنترل هم در کنار آن قرار گیرد، تا در مصرف انرژی و هزینه برق صرفه جویی شود. شما باید به نسبت بنا و تعداد طبقات و میزان فشار موردنیاز، پمپ آب مناسب را انتخاب کنید.

انواع پمپ خانگی در توان ها و مدلهای مختلفی در بازار موجود هست :
پمپ نیم اسب، پمپ یک اسب، پمپ دو اسب، پمپ جتی، پمپ بشقابی، پمپ دو پروانه

برای خرید پمپ آب چه نکاتی مهم است ؟

۱.متراژ واحدهای ساختمان
۲.تعداد شیر های آب  در کل ساختمان
۳.مکان نصب یا قرارگیری  پمپ آب در سیستم آبرسانی و لوله کشی ساختمان
۴.سایز لوله های آب ساختمان
۵.تعداد طبقات
۶.میزان فشار آب لازم

امیدواریم این مقاله هم مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد. موضوعات و بردهای مختلف دیگری را هم در سایر مقالات بررسی کرده ایم، حتما به آنها هم سری بزنید.

اگر نظر و سوالی، یا پیشنهاد افزودن موضوع جدیدی را دارید، خوشحال میشویم با ما درمیان بگذارید.

همراه همیشگی شما،
گروه مهندسی ویتا

۲۲ نظر

 • سلام وقت بخیر.لطفا،اگر امکان داره اسم قطعات الکتریکی و میزان مقامت و … به کار رفته در بُرد ست کنترل رو هم بفرمایید.تشکر

 • شاد باشید مهندس از لطفی که به دوستان میکنید و راهنمایی هات
  بورد رو در اورده و به پین های خروجی لامپ متصل شده اما بعد از چند ثانیه که بایدقطع کند این اتفاق نمیافتد
  راه سالم میباشد

  • سلام، متشکرم، انجام وظیفه می‌کنیم.
   اگر برد ست کنترل رو بیرون از قاب تست می‌گیرید، بدون نزدیک کردن آهن ربا به سوئیچ ها، لامپ به صورت دائم روشن باقی می‌ماند.
   اگر که ۲ عدد آهن ربا به سوئیچ های مغناطیسی نزدیک کنید، بعد از چند ثانیه باید خروجی قطع شود.

   • نوروزتان پیروزبادمرسی ازاطلاعات مفیدی که اعلام فرمودید.ازمحضرعزیزتان پرسشی دارم آیاجهت استفاده بهینه برای پمپ۲ پروانه۲اسب صلاح شماکنتاکتورچند امپر بهتراست نصب نمائیم؟ممنون ازراهنمائیتان

   • سلام و عرض ادب
    جریان مصرفی موردنیاز برای پمپ رو میتونید از روی پلاک آن مشاهده کنید.
    ولی معمولا برای پمپ آب ۲ اسب، از کنتاکتورهایی با جریان ۹ آمپر به بالا میتونید استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید من برد ست کنترول و باز کردم به برق متصلش کردم و به خروجیش لامپ وصل کردم ولی لامپ خاموش نمیشه حتی با نزدیک کردن آهن ربا به برد هیچ اتفاقی نمیوفته دیود ها رو هم تست کردم سالم هستن البته قاب رله کمی سیاه شده قالب رله رو که برداشتم و به برق برد و متصل کردم دو تا سری رله به هم متصل میشن بدون اینکه آهن ربا نزدیکش ببرم و از هم جدا نمیشن و خروجیش یکسره برق داره به نظر شما امکان داره رله خراب باشه؟

  • سلام، وقت شما بخیر
   به طور قطعی نمی توان گفت که رله آسیب دیده، چون ممکنه آیسی یا قطعه دیگری خراب شده باشه که باعث میشه رله مدام وصل بمونه.
   البته برای تست رله، میتونید با قطع برق برد ست کنترل، ببینید که ۲ کنتاکت فلزی داخل رله از هم جدا میشود یا خیر، اگر جدا نشود، پس مشکل از رله هست. در غیر این صورت رله شما سالم هست.

  • سلام . من میخوام ست کنترل تولید کنم ، میتونم بردش را از شما تهیه کنم ، شما بدنه پلاستیکی و سایر لوازم مورد نیاز را دارید تا من با تهیه آنها ، مونتاژ کنم یا خودم قالب تهیه کنم . با تشکر .کاظمی

 • باادب وسلام خسته نباشید
  بنده برددستگاه قطع کن رابازکردم خازن ابی رنگ که v2 زده شده سوخته بود، بنده بیرون آوردمش ولی مشخصاتش پیدانبود.
  بعلاوه انکه چسبیده به همین خازن یک سکوت سه پایه هست تقریبا اب شده بود، شرمنده اسمش رافراموش نمودم، که حروف نوشته VUE مشخصات آن هست چطورسفارش دهم

  • سلام وقت شما هم بخیر
   بله در هر تیراژی که مدنظرتون باشد ما امکان تولید داریم.
   کافیه مدل برد ست کنترل و تعداد موردنیازتون رو برای مسئول فروش ما ارسال بفرمایید، تا راهنمایی تون کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.