انواع ریموت کنترل

ریموت کنترل چیست؟

دستگاه های کنترل از راه دور یا همان ریموت کنترل ها برای کنترل عملیات دستگاه بکار می روند.به عبارتی دیگر،ریموت کنترل وظیفه انتقال فرمان به مرکز را به عهده دارد.ارتباط بین انواع ریموت کنترل و مرکز اجرایی با رسیور صورت می گیرد.ابتدا فرمانهای حرکت توسط سیگنال به رسیور منتقل میشود.بعد از این مرحله،سیگنال های حامل از سیگنال های فرمان دررسیورجدا میشوند.رسیور به رمزگشایی با دیکود می پردازد.بعد ازاینکه فرمان به مرکز منتقل شد.عملیات مورد نظر اجرا میشود.برای اینکه فرآیند ارسال و دریافت بین رسیور و ریموت امکان پذیرباشد.باید ایندو فرکانس یکاسنی داشته باشند.فرکانس های مرسوم در انواع ریموت کنترل عبارتند از ۳۱۵MHz، ۴۳۳MHz و ۸۶۸MHz.

انواع ریموت کنترل دردو زیرمجموعه دسته بندی می شوند:

۱.ریموت کنترل های مادون قرمز

۲.ریموت کنترل های رادیویی

درریموت کنترل نوع اول،سیگنال پالسی ازدیودمادون قرمزبه دستگاه فرستاده میشود.امادرریموت کنترل رادیویی،امواج رادیویی بکار می روند.دراین دونوع ازریموت کنترل تفاوت اصلی دررنج می باشد.ریموت کنترلرهای مادون قرمزجهت دریافت سیگنال باید یک مسیر مستقیم داشته باشند وبردآنها چندین متر است.ولی درمقابل ریموت کنترل های رادیویی برد بالایی دارند.برای ساخت برد الکترونیکی آنها مشکلات کمتری وجود دارد.این ریموت کنترل ها از موانع نیز عبود میکنند.

روش کار ریموت کنترل:

روش کار انواع ریموت کنترل تقریبا بر یک پایه است.بخش اصلی و عمومی این موضوع را در پارگراف اول توضیح دادیم.به طور تخصصی تر،ابتدا اطلاعات چهاربیتی وصل شده به مدار انکودر متصل می گردد.خروجی آی سی انکودر به ورودی سریال ماژول فرستنده متصل میشود.سپس بافشارکلیدها کد مربوط به آن بامجموعه ای ازصفرویک ها به صورت یک سیگنال پالسی فرستنده اعمال میشود.بعد ازاین مرحله،یعنی دریافت توسط ماژول گیرنده این کد ها به یک آی سی دیکدرداده شده و پایه مربوطه را یک مینماید.

ساخت برد

نمونه ای از عملیات در ریموت کنترل

معرفی آی سی ها پرکاربرد در ریموت کنترل ها:

آی سی فرستنده PT2262 و گیرنده PT2272 از مرسوم ترین PTC می باشند. PT2262 یک انکدر می باشد که با آی سی PT2272 جفت است.

این آی سی از نوع CMOS می باشد،بسیار کم مصرف است.نویز خیلی کمی دارد.۱۲ خط آدرس دارد.۶ پین دیتا داشته و محدوده ولتاژ آن ۴ تا ۱۵ ولت است.خروجی آن به هردوصورت لچ و آنی انجام میشود.نوسانگر داخلی آن تنها با یک مقاونت کار میکند.

کاربردهای آی سی PT2262 :

سیستم اعلام سرقت اتومبیل
ریموت کنترل درب پارکینگ
ریموت کنترل فن
سیستم اعلام سرقت اماکن
سیستم های اتومانیک
ریموت کنترل اسباب بازی ها
ریموت کنترل های صنعتی

در بالا انواع ریموت کنترل بر مبنای فرکانس را توضیح دادیم.در این بخش به بررسی انواع ریموت کنترل براساس رسیور می پردازیم.

۱. ریموت های کد فیکس – Fix code

دراین نوع ازریموت کنترل،برای اجرای عملیات شناساندن ریموت به رسیور باید تعدادی دیپ سوییچ برروی رسیورقرارداده شوند.آنها بایددروضعیت خاصی ازروشن وخاموش باشند.در طراحی برد الکترونیکی آنها تعدادی جامپر نیز در نظر گرفته میشود.قطع و وصل بودن جامپرها باید با دیپ سوییپ ها یکسان باشد.این مسئله روی رسیور تنظیم می شود.
این عملیات قطع و وصل کردن توسط لحیم کاری روی ریموت کنترل انجام میشود.یک کار تخصصی و مشکل است که در زمان ساخت برد صورت می گیرد.به دلیل کم بودن این حالت ها،امنیت کمی داشته و راحت کپی می شوند.ما به تنهایی نمی توانیم یک ریموت را از رسیور حذف کنیم.اگر یک ریموت گم شود.شاید نشود کل  وضعیت دیپ سوویج ها و بر روی همه جامپرهای روی همه ریموت ها را تغییر داد.به همین دلیل کل مجموعه به خطر می افتد.به دلیل همین معایب،این نوع تقریبا منسوخ شده است.

۲. ریموت های کد لرنینگ – Code Learner

کدشناسایی بین رسیور و ریموت در این نوع،نرم افزاری می باشد.اگر یک دکمه از رسیور را بزنیم.رسیور در حالت شناسایی قرار می گیرد.اگر یک دکمه از ریموت را بزنیم.کد آن ریموت در حافظه رسیور ذخیره می شود و از آن به بعد فرمان های این ریموت برای رسیور دریافت و رمزگشایی میشود.تعداد ریموت های قابل استفاده بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ عدد می باشد.

نسبت به ریموت نوع قبلی امنیت بالاتری دارند.در این نوع،نیازی به لحیم کاری برای تنظیم کد نیست.زیرا بصورت نرم افزاری انجام میشود.امنیت این ریموت ها به دلیل محدودیت کد پایین است.زیرا اگردرسیستم امنیتی خودرو یا پارکینگ اختلالی ایجاد شود.مثلا به طور ناخواسته باز یا بسته شوند.به دلیل ثابت بودن کد ارتباطی ریوت و رسیور،از طرفی محدود بودن تنوع کدهای انتخابی،راحت می توان آنرا کپی کرد.این مسئله به راحتی با دستگاه شناسایی کد انجام میشود.

طراحی برد الکترونیکی

نمونه ریموت کد لرنینگ

۳. ریموت های هاپینگ

در این نوع ریموت ارتباط بین ریموت و رسیور با یک کد انجام میشود.این کد ثابت نیست و در هر دفعه ارتباطی،تغییر میکند.۱۶ بیلیون حالت ارتباطی دارد.کپی برداری از این ریموت کنترل غیرممکن است.شناساندن ریموت به رسیور تنها توسط رسیور انجام میشود.میزان امنیت استفاده از آن بالاست.

آموزش تعریف ریموت  برای ریموت های ماشینی و خانگی:

۱.مرحله تعیین فرکانس:

در مرحله اول باید فرکانس لازم و یا طول موج ریموت کنترل را بدانید.اگر نمونه ای از ریموت کنترلی که میخواهیدآنرا اجرا کنید،در دسترس دارید.دستگاه فرکانس یاب را روی محل مخصوص قرار داده و یکی از دکمه ها را بفشارید،فرکانس روی دستگاه مشخص خواهدشد.اگردستگاه ندارید، ریموت کنترل را باز کنید وعدد کریستال را چک کنید.این عدد طول موج ریموت کنترل را نشان می دهد.حال باید ریموت بلوتوثی با همان طول موج و فرکانس را انتخاب کنید و مرحله بعد را انجام دهید.

۲. مرحله آماده سازی ریموت دوم (Duplicator):

حال باید ریموت را آماده کنیم.دکمه قفل و باز ریموت (دو دکمه بزرگ A و B ریموت) را با یکدیگر بفشارید.ریموت بعد از چند لحظه،چشمک میزند.دکمه A را ثابت نگه دارید، دکمهB را رها کنید.سپس چند بار دکمه A را پشت سر هم بفشارید.چراغ ریموت بطور متوالی در این زمان چشمک می زند.اگر دکمه A را رها کنید.در این مرحله اصطلاحا، ریموت شما خام شده است.اگر در این مرحله هر کدام از دکمه های ریموت را بفشارید، چراغ ریموت شما روشن نمیشود.

۳. مرحله ی تعریف و کد دهی به ریموت :

حال ریموت آماده شده را روی ریموت اصلی قراردهید.یک نمونه از دکمه های مشابه را ۵ تا ۱۰ ثانیه همزمان فشار دهید.در این مرحله،چراغ ریموت Duplicator سه بار سریع، سپس سه بار آهسته چشمک می زند.در آخر روشن شده و ثابت می ماند.یعنی کد لازم را دریافت کرده است.گر ریموت شما کد لازم را دریافت کرده باشد.در صورتی که دکمه ی ریموت آن را بفشارید،بصورت ثابت روشن می ماند.باید این مرحله را برای همه دکمه های مشابه انجام دهید.در این مرحله میتوان،هر کلید را از ریموت هم فرکانس متفاوتی برای فرمان متفاوت کپی کرد.

دقت کنید:آنتن گیرنده برخی  از ریموت ها در پشت ریموت قرار دارد.اگر از مقابل موفق به کدگیری نشدید،ریموت ها را به پشت قرار دهید و دوباره امتحان کنید. 

این اصول و مراحل فقط برای ریموت های یونیورسال یا بلوتوثی قابل اجرا می باشد.اما برای ریموت های فابریک و مخصوص گیرنده ها و مخصوص دستگاه اصلی هر شرکت، نمی توانید اجرا کنید.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه ریموت کنترل بلوتوثی

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.