انواع برد الکترونیکی

بررسی انواع برد الکترونیکی

در محیط اطراف ما جهت ساخت تجهیزات  انواع برد الکترونیکی بکار می روند. در زندگی ماشینی امروزی برای رفاه و تامین بسیاری از نیازهای روزمره  به این تجهیزات نیاز است. هر روز به تعداد و تنوع این محصولات افزوده میشود. همه این محصولات به برد مدار چاپی خاص خود نیاز دارند.اگر ما بخواهیم به ساخت برد الکترونیکی بپردازیم. باید ابتدا با انواع برد الکترونیکی آشنا شویم.

انواع برد الکترونیکی :

یک بخش  در برد الکترونیکی به نام فیبر مدار چاپی وجود دارد. از این بخش به نام برد خام یا PCB  نیز یاد میشود. قطعات روی این بخش قرار می گیرند.  برد الکترونیکی انواع مختلفی دارد که هر کدام خصوصیات مربوط به خود را دارند. یکی از گزینه هایی که در بردهای الکترونیکی باعث ایجاد تفاوت میشود، تـِرک‌ها هستند که قطعات توسط آنها بهم وصل میشوند.

در این مبحث سعی میکنیم به تفاوت بین بردهای الکترونیکی و انواع برد الکترونیکی ، از جهات مختلف بپردازیم.

گروه بردهای الکترونیکی بر اساس لایه :

برد الکترونیکی تک لایه (یکرو) :

این برد الکترونیکی یکی از ساده ترین و ارزان ترین بردهای الکترونیکی می باشد. این بردها فقط از یک لایه مس تولید میشوند. در این نوع برد همه قطعات بر روی یکطرف آن مونتاژ میشوند. جهت تجهیزات الکترونیکی ساده این برد بکار می رود .کمترین هزینه را برای افراد خواهد داشت.جنس این برد استخوانی، آلومینیومی، فایبرگلاس، CEM و…می باشد.

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی یک لایه

برد الکترونیکی دولایه (دورو) :

این برد مدار چاپی در هر دو طرف امکان مونتاژ قطعات را دارد. زیرا هر دو طرف این برد لایه مس وجود دارد. این PCB  به علت ساختار خاصی که دارد بیشتر برای تجهیزات الکترونیکی پیشرفته استفاده میشود. ارتباط دو طرف برد توسط سوراخ های متالیزه امکان پذیر است. به همین علت دست ما در چیدن قطعات بر روی این برد آزادتر است.

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی دو لایه

انواع برد الکترونیکی

 

برد الکترونیکی چندلایه :

این برد الکترونیکی چند لایه رسانا دارد و همه لایه ها با سورخ هایی به یکدیگر ارتباط دارند. امکان وجود قطعات smd و dip در هر یک از لایه ها وجود دارد. یکی از مزیت های اصلی این نوع PCB  این است که می توان آن را در کوچک ترین اندازه ممکن تولید کرد. فضای خیلی کمی اشغال میکند. بیشتر در تجهیزات خیلی پیشرفته کاربرد دارد زیرا خود آن ساختار پیچیده تری دارد. هزینه ان به نسبت بالا می باشد.

 

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی چند لایه

طراحی انواع برد الکترونیکی طبق نیاز و درخواست شما

گروه بندی بردهای الکترونیکی بر اساس جنس فیبر :

برد الکترونیکی سخت :

برد های مدار چاپی از لحاظ جنس فیبرها نیز با یکدیگر تفاوت دارند.  نوع سخت به علت اینکه انعطاف پذیری کمی دارند. یک گزینه عالی برای استفاده در دستگاه های با ارتعاش بالا هستند. جنس این نوع از برد الکترونیکی معمولا:  فایبر گلاس(FR4)، استخوانی، نیم فایبر(CEM)، و یا آلومینیومی می باشد.

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی سخت

برد الکترونیکی فلکسیبل:

این نوع از بردها با فناوری فوتولیتوگرافی تولید میشوند.  آنها ترکیبی از فایبر گلس و سیم های دوار می باشند. از آنجایی که انعطاف پذیری بالایی دارند. یک گزینه مناسب جهت مکان های کوچکی می باشند که نیاز است بردها در بخش های مختلفی نصب شوند. برد الکترونیکی سخت  دارای یک لایه عایق پلیمر می باشند. تنها امکان نصب قطعات smd  بر روی آنها وجود دارد.

این برد الکترونیکی درانواع مختلفی تولید میشوند. این برد میتواند شامل بخش سخت و یا انعطاف پذیر باشد و این دو بخش به یکدیگر با لایه هایی وصل میشوند. مزیت اصلی آنها انعطاف پذیری بالای آن است. در نجهیزات زیادی می توان از آنها استفاده کرد. عیب بزرگ این نوع قیمت بسیار بالای آن است. فرآیند ساخت برد اکترونیکی فلکسیبل بسیار طولانی است.

یکی از کاربردهای مهم این برد الکترونیکی استفاده در تجهیزات نظامی است. زیرا فضای کمی اشغال می کنند.

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی فلکسیبل

در انتخاب برد الکترونیکی چه گزینه هایی مهم هستند؟

جهت سفارش ساخت برد الکترونیکی خود باید موارد زیر در نظر بگیرید:

چه نوع نرم افزارهایی برای طرح برد الکترونیکی استفاده می کند؟

هر کدام از استانداردها چه ارتباطی ممکن است با برد الکترونیکی شما داشته باشند؟

میزان استحکام برد الکترونیکی برای وسیله شما چقدر است؟

ابتدا هزینه انواع برد الکترونیکی را جویا شوید.

تجهیزات مورد نیاز را شناسایی کنید؟

برای جزئیات کار یک لیست تهیه کنید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *