نرم افزار طراحی برد اکترونیکی

نرم افزار طراحی برد الکترونیکی

نرم افزار طراحی برد الکترونیکی یک نوع نیست. برای طراحی برد الکترونیکی نرم افزارهای زیادی وجود دارد.این نرم افزارها بروز میشوند. برخی کاربرد کمتری دارند. برخی محبوب تر هستند.برای اینکه ساخت برد الکترونیکی شما بی نقص باشد.نیاز است که نرم افزار طراحی مناسبی را انتخاب کنید.اینکار باعث میشود در مصرف هزینه و وقت نیز صرفه جویی شود.

۱. نرم افزار طراحی برد  PCBWeb Designer :

این نرم افزار رایگان می باشد.از آن برای طراحی و ساخت برد الکترونیکی استفاده میشود.همچنین برای طراحی سخت افزارهای الکترونیکی نیز کاربرد دارد. شما می توانید توسط این نرم افزار،بردهای چند لایه نیز طراحی کنید. برای طراحی های  سیم کشی با مس نیز کاربرد دارد.

۲.نرم افزار طراحی برد  Osmond PCB :

نرم افزارOsmond PCB برای طراحی با کامپیوتر و لپ تاپ های اپل طراحی شده است. این نرم افزار طراحی برد الکترونیکی، انعطاف پذیری بالایی دارد.توانایی طراحی برد دراندازه نامحدود ،باتعداد لایه های نامحدود دارد.با این نرم افزار میتوان،تعداد قطعات الکترونیک، نامحدود طراحی کرد.نرم افزار Osmond PCB برای طراحی فیبر مدار چاپی دو طرفه ، پوشش نهایی و …مناسب است.

نرم افزار طراحی برد

نمایی از نرم افزار طراحی مدار چاپی Osmond PCB

۳.نرم افزار طراحی برد TinyCAD :

برای طراحی نمودار میتوانیم از این نرم افزار  استفاده کنیم.این نرم افزاربه ما یک کتابخانه با نماد های تخصصی و توضیحات آن میدهد.

۴.نرم افزار طراحی برد  ZenitPCB :

طراحی برد الکترونیکی از طریق این نرم افزار سریع انجام میشود.انعطاف پذیری و توانایی بالایی دارد.این نرم افزار به ما یک طرح شماتیک ارائه میدهد.

ویتا همراه ایده شما

طراحی برد الکترونیکی شما در اسرع وقت

۵.نرم افزار طراحی برد  Fritzing :

این نرم افزار برای هنرمندان، محققان و طراحان که علاقمند به ساخت برد الکترونیکی هستند، یک گزینه مناسب است.نرم افزارFritzing  به شما کمک میکند اطلاعات بیشتری به طرح خود اضافه کنید.این نرم افزار طرح را برای تولید آماده میکند.

۶.نرم افزار طراحی برد   DesignSpark PCB :

فراگیری این نرم افزار بسیارساده است.ازمرسوم ترین و راحت ترین نرم افزارهای جهان است.زمان ساخت برد الکترونیکی را کاهش میدهد.با این نرم افزار میتوانید، طراحی شماتیک،طراحی برد و لایه ها را انجام دهید.

۷.نرم افزار طراحی برد   Kicad :

این نرم افزار سورس کد باز دارد.جهت طراحی برد الکترونیکی هنری یک گزینه عالی می باشد.به راحتی میتوانید با آن نمودار های شماتیک تهیه کنید.با نرم افزار Kicad میتوانید،برد الکترونیکی ۱۶ لایه طراحی کنید.برای مهندسان الکترونیک یک گزینه عالی می باشد.

این نرم افزار لیست BOM و نمای ۳D وهمه اجزای ساخت برد الکترونیکی را نمایش میدهد.در کتابخانه آن تنوع زیادی وجود دارد.رسیدن به نیاز، سفارش طراحی برد الکترونیکی با آن آسان است. کاربری گرافیکی ساده ای دارد. به راحتی با موس و صفحه کلید میتوانید با آن کار کنید.زبان های برنامه نویسی زیادی را ساپورت میکند.در لینوکس نیزقابل اجرا می باشد.

این نرم افزار یکسری مزایا و معایب دارد:

مزایا :

برای طراحی برد الکترونیکی ساده مناسب است.

برای ویرایش طراحی امکانات زیادی دارد.

امکان مدلسازی سه بعدی دارد.

معایب:

برای طراحی برد الکترونیکی پیچیده مناسب نیست.

رابط کاربری آن بسیار حرفه ای نیست.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه برد طراحی شده با نرم افزار Kicad

۸. نرم افزار طراحی برد  gEDA :

نرم افزارgEDA امکان طراحی شماتیک،طراحی برد الکترونیکی ، نمونه سازی ، شبیه سازی و..را به شما میدهد.مختص سیستم عامل لینوکس است.

۹.نرم افزار طراحی برد  BSch3V :

این نرم افزار تنها برای ساخت برد الکترونیکی ساده مناسب است. جهت طراحی شماتیک یک گزینه عالی می باشد.

۱۰.نرم افزار طراحی برد   ExpressPCB :

این نرم افزار یک گزینه عالی برای کاربران مبتدی می باشد.نرم افزار طراحی برد  ExpressPCB برای آموزش و تولید کاربرد دارد.

۱۱.نرم‌افزار طراحی  Altium Designer

این نرم افزار بسیار محبوب می باشد.ویژگی عالی آن، نمایش برد به صورت سه بعدی می باشد.توانایی، توسعه FPGA و مدیریت داده‌ها را دارد.از این نرم افزارها در ایران زیاد استفاده میشود.

در زیر به بررسی معایب و مزایای نرم افزار آلتویم می پردازیم.

مزایا:

یک گزینه مناسب برای طراحی برد دیجیتال

یک گزینه خیلی خوب برای ساخت برد الکترونیکی تک لایه و دولایه

معایب:

برای طراحی برد الکترونیکی چند لایه زیاد مناسب نیست.

ساخت برد

نمونه یک طراحی سه بعدی با آلتیوم

۱۲. نرم‌افزار طراحی برد Eagle:

این نرم افزار شامل سه بخش ماژول شماتیک، ادیتور طراحی، اتوروتر می باشد.جهت گزینه طراحی شماتیک، تولید شده است.ماژول شماتیک آن مورد علاقه کاربران است.ادیتور طراحی به شما کمک میکند طراحی مدار الکترونیکی دقیق و دلخواه داشته باشید.اتوروتر:این گزینه جهت طراحی برد اکترونیکی به شکل خودکار بکار می رود. نیاز نیست شما تـِرک کشی‌های برد را انجام دهید.

مزایا :

توانایی وسیعی در ویرایش طراحی برد دارد.

برای سیستم های با سرعت کمتر و قدیمی تر نیز مناسب است.

معایب :

به دلیل توانایی های بالا، قیمت زیادی دارد.

۳- نرم‌افزار PADS؛ (PowerPCB):

یکی از بهترین نرم افزارها برای مبتدیان می باشد.گاهی به آن لقب پادشاه طراحی نیز می دهند.از آن در فروشگاه های الکترونیک و شرکت های کوچک تر استفاده میکنند.

مزایا:

کاربری آسانی دارد.

فرآگیری آن آسان است.

طراحی آن باکیفیت تر از سایر نرم افزارهاست.

۴- نرم‌افزار OrCAD:

این نرم افزار درکاربری به سادگی معروف است.قدرت شبیه سازی خوبی دارد.این عملیات را نیز به سادگی انجام میدهد.رابط کاربری مناسبی دارد.اما برای شرکت ها و کارهای بزرگ گزینه مناسبی نمی باشد.قیمت آن در بازار در حد متوسط است.

ساخت برد

نمایی از نرم افزار OrCAD

۵- نرم‌افزار WG:

این نرم افزار قابلیت ها و توانایی های زیادی دارد.اولین بار برای ویندوز طراحی شده است.قوانین و استانداردهای حرفه ای دارد. هسته اصلی آن ExpeditionPCB  می باشد. نرم افزار Wg  توانایی DX,DC,DV,LIB,EXP دارد.

مزایا :

برای طراحی برد الکترونیکی های پیچیده مناسب می باشد.

برای کاربران حرفه ای مناسب تر است.

برای شرکت های مجهز به تکنولوژی روز مناسب تر می باشد.

معایب:

قیمت و هزینه بالایی دارد.

۶- نرم‌افزار EasyEda:

این نرم افزار تحت وب اجرا میشود.به همین دلیل کلیه اطلاعات کار شما را ذخیره میکند.جهت طراحی و شبیه سازی برد بکار میرود. جهت  طراحی شماتیک، شبیه سازی برد، چیدمان قطعات بکار میرود.

مزایا:

نیازی به سیستم عامل ندارد.

برای طراحی های ساده یک گزینه عالی ست.

با کمک آن میتوان طرح ها را بصورت آنلاین به اشتراک گذاشت.

معایب:

برای طرح های پیچیده مناسب نیست.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.