روش راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

چگونه یک آزمایشگاه الکترونیک راه اندازی کنیم ؟

در این مقاله سعی داریم با  نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک آشنا شویم. اگر تصمیم گرفته اید که آزمایشگاه الکترونیک خود را راه اندازی کنید. این راهنما به شما کمک می کند که چگونه آزمایشگاه الکترونیک خود را تجهیز کنید و ابزار و تجهیزات مناسب را بیابید.

 راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک :

وقتی تازه شروع به کار می کنید دشوار است که بدانید بهترین و ضروری ترین ابزارها کدامیک هستند؟ ابزارهای زیادی برای این کار نیاز است اما لازم نیست همه آنها را یکجا تهیه کنید.در غیر این صورت، در اخر تجهیزاتی را خریداری کرده اید که یا نیازی به آنها ندارید و یا بلااستفاده هستند. برای شروع بهتر است که چند ابزار ضروری را تهیه کنید. و بعد از افزایش مهارت، آزمایشگاه خود را با ابزارهای جدید ارتقا دهید.

نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک

نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

یافتن مکان مناسب :

ساختن پروژه های الکترونیکی بسیار سرگرم کننده است و چه بهتر میشود اگر که یک فضای خاص برای آزمایشگاه اختصاص دهید .لازم نیست این فضا حتما یک اتاق خیلی بزرگ باشد. اما در کل داشتن فضا مهم است .فضایی که در اختیار ما باشد تا در هر زمان بتوانیم با خیالی آسوده، پروژه های الکترونیکی خود را پیش ببریم.حالا که مکان مناسب را پیدا کردیم، نوبت به تجهیز آن میرسد.

مولتی متر :

مولتی متر یکی از ابزار ضروری برای اندازه گیری است. این ابزار به شما کمک می کند مدارهای خود را عیب یابی کنید. بعضی اوقات ممکن است مدارهای شما به دلیل خرابی سیم کار نکنند. بررسی اتصالات با مولتی متر می تواند در زمان زیادی صرفه جویی کند.

اگر به دنبال یک مولتی متر خوب هستید، پیشنهاد ما، استفاده از مدل های auto range میباشد. با کمک این قابلیت، دیگر نیازی نیست که برای اندازه گیری هر پارامتر، محدوده موردنظر را پیدا کنید، و مولتی متر به صورت خودکار این کار را برای شما انجام میدهد.

نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک

مولتی متر برای راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

ابزار لحیم کاری :

وود ابزار لحیم کاری در یک آزمایشگاه الکترونیک بسیار ضروری است. حتی اگر شما برد های زیادی تولید نمیکنید، باز هم نیاز خواهید داشت. به طور مثال برای تست و یا نمونه سازی، ممکن است قطعه موردنظر پایه های مناسبی جهت قرار گرفتن بر روی برد بورد نداشته باشد، لذا به لحیم کاری برای اتصال پین هدر، احتیاج پیدا کنید.

لذا ما به شما پیشنهاد میکنیم که حتما یک دستگاه هیتر با توان مناسب و دمای قابل تنظیم، تهیه نمایید.

لحیم کاری

دستگاه لحیم کاری برای راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

لوازم جانبی لحیم کاری :

به جز دستگاه هیتر و هویه  به یکسری لوازم جانبی هم نیاز دارید :

سیم قلع:

سیم لحیم ۶۳/۳۷ متداولترین نسبت قلع مورد استفاده در لحیم کاری میباشد.سیم لحیم را میتوانید در سایز های مختلف تهیه کنید.به طور مثال، برای مونتاژ قطعات DIP از سیم لحیم با قطر ۰.۸mm و برای مونتاژ قطعات SMD از سیم لحیم با قطر ۰.۵mm میتوانید استفاده کنید.

برای تهیه سیم قلع، پیشنهاد ما برند ASAHI کشور مالزی هست.

سیم قلع کش:

برای جمع آوری قلع های مازاد از روی برد مورد استفاده قرار میگیرد. و ظاهر کار شما رو تمیزتر میکند.

نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک

اسفنج نسوز:

برای تمیزکردن نوک هویه لحیم کاری

نوک تمیزکننده:

برای تمیزکردن نوک هویه لحیم کاری استفاده میشود.

انبر کف چین:

برای بریدن پایه های قطعات بعد از لحیم کاری کاربرد دارد.

گیره نگه دارنده:

برای نگه داشتن برد هنگام لحیم کاری کاربرد دارد.

خمیر فلاکس:

برای قلع پذیر کردن و تمیزکردن بردهای الکترونیکی کاربرد دارد.

قلع کش با ایجاد خلاء:

این ابزار به شما کمک میکند تا قلع باقیمانده را هنگامی که ذوب شده است، حمع آوری کنید.

منبع تغذیه  :

امکان دارد استفاده از منبع تغذیه در پروژه های ساده و مبتدی ضروری نباشد. اما وقتی صحبت از مدارها و بردهای صنعتی می شود یک ابزار کاربردی است.به شما این امکان را میدهد که برای تست وعیب یابی بخش های مختلف مدار خود، ولتاژ موردنیاز را اعمال کنید.

همچنین برخی از منبع ولتاژها، قابلیت کنترل جریان هم دارند که شما میتوانید برای تست، جریان خروجی را محدود کنید. این امکان به شما کمک میکند که در صورت پیدا شدن ایرادی در برد، مدار شما نسوزد و سریعا جریان خروجی توسط منبع ولتاژ قطع شود.

منبع تغذیه نیمکت

منبع تغذیه نیمکت یک وسیله مهم برای راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک

اسیلوسکوپ :

اسیلوسکوپ ابزاری عالی برای عیب یابی و درک بهتر آنچه در مدارهای شما جریان دارد است. برخلاف مولتی متر که فقط ولتاژ را در یک لحظه خاص نشان می دهد ، با اسیلوسکوپ می توانید ببینید که ولتاژ نسبت به زمان، چه شکل موجی را ایجاد میکند.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

اسیلوسکوپ

سیم لخت کن و سیم چین:

یک سیم لخت کن با تنظیم خودکار، برای سرعت بخشیدن به کار شما در آزمایشگاه الکترونیک بسیار لازم است.البته شما میتوانید از یک سیم چین ساده هم استفاده کنید، اما ممکن است زمان بیشتری را از شما در فرآیند تولید برد بگیرد.

 استریپر سیم

سیم لخت کن یک ابزار کاربردی برای راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

انبر دم باریک:

انبر دم باریک میتواند برای بازکردن قطعات و … بسیار کاربردی باشد. و نوک باریک آن به شما کمک میکند که در فضاهای کوچک، به راحتی از آن استفاده کنید.

انبردست سوزنی و برش سیم

انواع انبردست سوزنی و برش سیم جهت راه اندازی آزمایشگاه الکترونیکی

 

چسب حرارتی تفنگی :

چسب حرارتی عالی است. اگر می خواهید چیزی را بهم بچسباند ، برای طیف گسترده ای از برنامه ها بسیار مفید است. در الکترونیک ، چسب حرارتی مناسب برای اتصال مدار شما به سطح یا اتصال کابل ها به یکدیگر است.در لوازم الکترونیکی ، چسب حرارتی مناسب برای اتصال مدار شما به سطح و یا اتصال کابلهای مشترک است.از آنجا که چسب یک ماده عایق است ، می تواند به شما در محافظت از مدار خود کمک کند. پست ما را در مورد اسلحه های چسب داغ بررسی کنید: بهترین اسلحه های چسب داغ – بودجه و برترین گزینه ها.

 

چسب حرارتی تفنگی

چسب حرارتی تفنگی

ادامه مطلب نحوه راه اندازی آزمایشگاه الکترونیک را در مقاله بعدی از دست ندهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد.