سیستم اعلام حریق چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم اعلام حریق یک سیستم فعال در برابر آتش سوزی است که کلیه ماژول های اعلام حریق در یک ساختمان را کنترل می کند. این دستگاه شامل دستگاه های شروع زنگ هشدار دهنده (دتکتور دود و حسگرهای حرارتی)، دستگاه های اعلام خطر (آژیرها یا دستگاه هایی که صدایی بلند تولید می کنند)، واحدهای کنترل آتش (سیستم های آب پاش یا سیستم های خاموش کننده آتش)، منبع تغذیه و سیم کشی است. طراحی سیستم اعلام حریق، یکی از تخصص های مهم و ضروری در زمینه ارتقای سطح ایمنی اماکن مختلف می باشد.

سیستم اعلام حریق می تواند به طور خودکار توسط آشکارسازهای دود، دتکتورهای حرارتی یا دستی تنظیم شود. این سنسورها قرار است سطح خاصی از گرما یا دود را که می تواند نشانه آتش باشد، تشخیص دهند. زنگ بلند یا آژیر که گاهی با چراغ چشمک زن برای افرادی که مشکل شنوایی دارند همراه است، برای هشدار به سرنشینان در ساختمان به صدا در می آید.
در سیستم اعلام حریق همیشه یک آشکارساز دود وجود دارد تا دود یا آتش را تشخیص دهد.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق

انواع سیستم های اعلام حریق

  • سیستم هشدار آتش معمولی

این سیستم سنتی رایج ترین انتخاب به ویژه در بین مشتریان اماکن مسکونی و صاحبان مشاغل کوچک است.
برای پوشش ایمنی مناطق کوچک مانند خانه های شخصی، رستوران ها و مغازه ها مناسب است.
متأسفانه، طراحی سیستم اعلام حریق قادر به نشان دادن محل دقیق آتش سوزی نیست.
به همین دلیل برای پوشش مناطق عمدتاً کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

  • سیستم آدرس پذیر

این سیستم اعلام حریق در مقایسه با همتای معمولی خود پیشرفته تر است. در طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به جای تعبیه سیم جداگانه برای هر دستگاه، همه آن ‌ها با استفاده از یک حلقه به صفحه اصلی کنترل وصل می شوند.
این امر به ویژه در ساختمان های بزرگ هزینه نصب را پایین می آورد.

  • سیستم بی سیم

طراحی سیستم اعلام حریق بی سیم به شکلی است که همه دستگاه ها به صورت بی سیم ارتباط برقرار می کنند و هیچ سیم کشی در ساختمان لازم نیست. این امر گزینه ای عالی برای ساختمان هایی می باشد که در آن نصب سیم ها ممکن است به مجوز ویژه نیاز داشته باشد.

انواع سیستم اعلام حریق

انواع سیستم اعلام حریق

موارد مهم در طراحی سیستم اعلام حریق:

هنگام طراحی سیستم اعلام حریق برای محافظت از ساختمان، عوامل بسیاری وجود دارد که باید به آن ‌ها توجه شود. متأسفانه، اگر می خواهید یک سیستم مطمئن و ایمن داشته باشید، صرفاً رعایت الزامات قانونی ممکن است کافی نباشد. برای اینکه از ساختمان ها محافظت شود، باید ضمن در نظر گرفتن کلیه ویژگی های ساختمان، هدف اصلی زنگ آتش نشانی را تعیین کرد. باید دانست که چند نفر همزمان کار می کنند؟ آیا این یک ساختمان شخصی یا یک واحد اداری مدرن است؟  اهمیت مقرون به صرفه بودن سیستم اعلام حریق و نیز میزان سهولت نظارت و کنترل ایمنی ساختمان باید مشخص شود. مهندسان بر اساس بار آتش، نوع محل و فعالیت های انجام شده در آن، اقدام به طراحی سیستم اعلام حریق مناسب می کنند.
بسته به نیاز شما انواع مختلفی از سیستم های اعلام حریق وجود دارد قابل انتخاب می باشند.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.