طراحی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی از اجزای مهم و ضروری در دستگاه های الکترونیکی و دیجیتال می باشد . 
بردهای الکترونیکی توسط شرکت های تولید کننده اجزای الکترونیکی طراحی و تولید می شوند .
شرکت تولید کننده برد الکترونیکی با نیاز سنجی در سطح بازار قطعات الکترونیکی، اقدام به طراحی برد  و سپس نمونه سازی و تولید قطعات برد الکترونیکی می نماید. در این مطلب قصد داریم مطالبی پیرامون برد الکترونیکی و طراحی برد الکترونیکی و تولید این قطعات ارائه نماییم.

برد الکترونیکی چه نوع قطعه ای است؟

 برد الکترونیکی قطعه ای شامل چندین مدار الکترونیکی که به صورت ساده یا پیچیده در کنار هم و در ارتباط با هم بر روی صفحه ای از جنس آلیاژهای مختلف طراحی و چیدمان شده اند، می باشد . برد الکترونیکی می تواند شامل چند برد شود که هر کدام کارایی مشخصی را در یک کالای الکترونیکی بر عهده دارند . بدین سبب امر طراحی برد الکترونیکی از اهمیت بالایی برخوردار است و می بایست به افراد کارشناس و ماهر در این زمینه سپرده شود.

 

طراحی برد الکترونیکیکاربردهای برد الکترونیکی:

بردهای الکترونیکی در تمامی قطعات الکترونیکی و دیجیتال کاربرد دارند .
از بردهای معمولی در رادیوها گرفته تا مادربردهای پیچیده در سیستم های کامپیوتری دقیق و پرسرعت .
از صنایع فنی مهندسی گرفته تا صنایع نظامی. به عنوان مثال بردهای rigid-flex به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند در صنایع نظامی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. برد الکترونیک در هر دستگاهی که برای ارتباط برقرار کردن بین اجزای مختلفش نیاز به سیم کشی وجود داشته باشد کارایی دارد. به این صورت که با بکارگیری یک برد الکترونیکی که مسیرهای مسی آن نقش همان سیم های طویل و جاگیر را ایفا می کنند می توان از بریز و بپاش مقدار زیادی سیم به منظور اتصال و ارتباط بخش ها یا قطعات مختلف جلوگیری نمود . 

برای طراحی برد الکترونیکی چه اصولی را باید مد نظر داشت؟

از آن جایی که بردهای الکترونیک قطعات اصلی و پایه کالاهای دیجیتال و الکترونیکی هستند . 
طراحی دقیق و تولید با کیفیت و بی نقص این بردها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. مهندسین و تکنسین های اهل فن با بهره گیری از دانش طراحی برد  و کسب تجربه مورد نیاز برای طراحی و تولید آن ها و نیز مورد توجه قرار دادن دستورالعمل های فنی و اصولی طراحی برد ، در مکان های مجاز، اقدام به طراحی و تولید آن ها می نمایند. شاید این مطلب هم به درد شما بخورد.

مراحل طراحی برد های الکترونیکی

این فرآیند  مانند هر کار دیگری به مراحل مختلف تقسیم بندی می شود که هر مرحله اصول و نکات مربوط به خود را دارد.

توجه به درخواست کارفرما از جمله چندلایه بودن برد، ضخامت صفحه برد، جنس صفحه مورد استفاده در ساخت برد، محل سوراخ کاری نقاط، نحوه طراحی مسیرها، مدت زمان تولید برد در تیراژ درخواستی توسط کارفرما، محل قرارگیری توضیحات و مشخصات برد و … از جمله مواردی است که در مراحل مختلف طراحی برد می بایست مورد توجه و دقت قرار داده شود .
تا در نهایت یک محصول قوی و با کیفیت به سفارش دهنده طراحی برد  تحویل داده شود.

مطالب بیشتر:

قیمت ساخت برد

امکان ارسال نظر وجود ندارد.