سنسورهای صنعتی

سنسور صنعتی چیست؟

سنسور صنعتی در واقع حسگری است که به اندازه گیری برخی ویژگی های محیط پیرامون خود، مانند نور، دما، رطوبت، فشار، صدا و … می پردازد و خروجی اندازه گیری انجام شده را به صورت سیگنال های الکتریکی و از طریق صفحه های نمایشی که توسط اپراتور انسانی قابل قرائت می باشند، تبدیل می کند. تولید سنسورهای صنعتی به دلیل اهمیت بالایی که در بحث کنترل در صنایع متخلف دارند، بسیار پر رونق می باشد. تولید سنسورهای صنعتی علاوه بر نیاز به علم، دانش و تخصص تولید قطعات، مستلزم داشتن اطلاعات کافی و گسترده در مورد پدیده های فیزیکی و عناصر شیمیایی مؤثر در روند تولید یک محصول می باشد.

سنسورهای صنعتی

کاربرد سنسورهای صنعتی:

تولید سنسورهای صنعتی بر اساس کاربرد آن ها و در انواع مختلف، توسط متخصصان این حرفه و برنامه نویسان باتجربه انجام می گیرد. از سنسورهای صنعتی در کاربردهای زیر استفاده می شود:

سنسورهای بینایی و تصویربرداری

سنسور دما و سنسور رطوبت:

سنسورهای دما و رطوبت اغلب با هم همراه هستند زیرا دمای زیاد در حضور آب می تواند باعث تبخیر مولکول های آب و افزایش رطوبت شود. از سنسورهای دما در خطوط تولید برای اندازه گیری دمای ماشین آلات و تجهیزات به منظور محافظت در برابر گرمای بیش از حد و همچنین برای بررسی دمای محصولات در طول خط تولید استفاده می شود.

سنسورهای تابشی

سنسورهای مجاورت

سنسور فشار:

سنسورهای فشار در محیط های تولیدی که فشارهای زیاد برای ایجاد محصول مورد نیاز است استفاده می شوند. تولید فشارهای زیاد می تواند خطرناک باشد، بنابراین باید میزان فشار اندازه گیری شود تا فرآیند تولید ایمن انجام پذیرد.

سنسورهای موقعیت

سنسور ذرات

سنسور حرکت

سنسورهای سطح

سنسورهای نشت

سنسورهای گازی و شیمیایی

سنسورهای نیرو

سنسورهای جریان

سنسورهای عیب یاب

سنسورهای برقی

سنسورهای گشتاور

و …

سنسورهای فشار

اهمیت تولید سنسورهای صنعتی:

تولید سنسورهای صنعتی به دلایل مختلفی در زمره ضروریات پیشبرد موفق اهداف صنایع مختلف قرار گرفته است. سنسورهای صنعتی بخش مهمی از اتوماسیون صنعتی هستند. در واقع مؤلفه های اصلی سیستم های صنعتی مدرن، سنسورهایی هستند که داده ها را به کنترل کننده ها، مانیتورها و سایر فناوری های عملیاتی که نظارت کارخانه را بر عهده دارند، ارسال می کنند. شبکه سازی سنسورها در فرآیند تولید سنسورهای صنعتی سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه ظهور اینترنت، هم فرصت ها و هم چالش های استفاده از سیستم های حسگر را گسترش داده است. با تبدیل شدن سنسورها به بخشی از اینترنت صنعتی اشیا (IIoT)، فرصت ها و چالش های طراحی نیز گسترش یافته است.

سنسورها در کارخانه های مدرن نقش های مختلفی را ایفا می کنند. علاوه بر ارائه داده ها برای کنترل فرآیند، می توانند در ارزیابی کیفیت، ردیابی دارایی و حتی افزایش سطح ایمنی کارگران بسیار مؤثر واقع شوند. ظهور نرم افزارهای تحلیلی قدرتمند و مبتنی بر هوش مصنوعی، باعث شده است تا از داده های سنسور برای کاهش هزینه های تولید از طریق بهینه سازی فرآیند استفاده شود.

برای دسترسی به این اهداف، انواع حسگرهای مختلفی در دسترس است و تولید سنسورهای صنعتی در غالب نسخه های جدید و بهبود یافته به طور مداوم در حال انجام است.

اتوماسیون صنعتی و تولید سنسورهای صنعتی

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.