ساخت برد

بردبورد چیست؟

اشخاصی که فعالیت های الکترونیکی دارند.افرادی که طراحی برد الکترونیکی انجام می دهند. می دانند که بردبورد چیست؟ اما برای افراد مبتدی تر و یا اشخاصی که تخصصی در این کار ندارند. این مقاله، یک گزینه عالی برای این موضوع ست که بدانند بردبورد چیست؟

بردبورد معمولا به شکل مستطیل طراحی میشود. یک تخته است که سوراخ های زیادی دارد.از این سوراخ ها برای ایجاد ارتباط بین قطعات الکترونیکی ، میکروکنترلرها و… استفاده میشود.باید توجه داشته باشید که این ارتباط ها کاملا قابل کنترل کردن هستند. ما این امکان را داریم که ارتباط را حذف و اضافه کنیم. این مسئله به ما امکان ایجاد پروژه جدید را می دهد.

بردبورد چیست؟

برد بورد چیست؟

در بردبودر یکسری ستون های عمودی وجود دارد.این ستون ها به ترمینال معروف هستند.علاوه بر ستون ها، ردیف هایی برای اتصال برق منبع تغذیه در بالا و پایین وجود دارند. این ردیف ها را ریل برق می نامند.اگر به شکل بالا توجه کنید .یکسری خطوط رنگی افقی،را مشاهده میکنید. ریل ها یا ردیف های مثبت را با رنگ قرمز مشخص میکنند. ریل های منفی بوسیله رنگ آبی تعیین میشوند.

بردبورد چه اتصالاتی دارد؟

توسط یک قطعه الکترونیکی با سازه های فلزی که رویه پلاستیکی دارند،اتصالات بردبورد تامین میشود.این سیم ها را سیم بردبورد می نامند. به دلیل اینکه حفره های بردبورد اندازه های مختلفی دارند. سیم بردبورد نیزدر اندازه های متفاوتی تولید میشود. در بخش زیری بردبورد چسب دوطرفه ای در نظر گرفته شده است. زمانی که لازم باشد این چسب را باز میکنند و بردبورد را به سطح می چسبانند.

توسط یک قطعه الکترونیکی  با سازه های فلزی که رویه پلاستیکی دارند، اتصالات بردبورد تامین میشود.

صفحه پشتی بردبورد:

بر روی سطح بردبورد یکسری علائم وجود دارد. برای اینکه بدانیم بردبورد چیست؟ بیشتر بردبوردها،  تعدادی عدد، حرف و علامت مثبت و منفی دارند. این نشانه ها شامل یکسری اعداد، نمادها و.. می باشد. هدف از تعبیه این علامت ها بر روی بردبورد، کمک به کاربران است. زیرا کاربران به راحتی بتوانند سوراخ ها را شناسایی کنند. تا بدین ترتیب یک اتصال دقیق داشته باشند. طراحی این علائم امکان دارد در بردها با یکدیگر متفاوت باشد.

منبع تغذیه بردبورد چیست؟

جهت تامین برق بردبوردها می توانید،از پین های برق در Arduino یا Raspberry Pi یا NodeMcu استفاده کنید. در بردبوردها، تعدادی پین برای زمین و برق تعبیه شده است. این پین ها قابلیت اتصال به ردیف های برق بردبورد را دارند. اکثر بردبوردها، برق خود را از یک منبع تغذیه خارجی دریافت می کنند.این منبع تغذیه خارجی می تواند، فرمت های مختلفی داشته باشد. با یک ماژول، ادابتو، یک پاور سوئیچینگ یا منبع تغذیه متغیرمی توان اینکار را انجام داد. مداری است که به بالای بردبورد وصل میشود یکی از ماژول های تامین برق است.

میزان تامین ولتاژ توسط این ماژول ، ۳٫۳ ولت یا ۵ ولتمی باشد.امروزه مواد گوناگون زیادی برای تامین برق وجود دارند. هر کدام از این مواد سایز و شکل مخصوص به خود دارند. ماژول های بزرگ بیشتر در پروژه های سنگین و پیچیده استفاده میشوند. برعکس ماژول های کوچک گزینه مناسبی برای پروژه های ساده هستند.

با یک ماژول، ادابتو، یک پاور سوئیچینگ یا منبع تغذیه متغیرمی توان اینکار را انجام داد.

بردبورد چه ساختاری دارد؟

ساختار برد بورد :

گیره ها کمک میکنند که پایه قطعات به راحتی داخل سوراخ بردبورد قرار گیرد. زمانی که قطعه‌ای را فشار می‌دهیم، پایه‌های آن لا به لای، دو لبه گیره‌ها قرار می‌گیرد.

طراحی برد الکترونیکی

نمایی از یک بردبورد در حال استفاده

برد بورد شفاف:

بعضی از بردبوردها با پلاستیک شفاف ساخته میشوند. معمولا بردبوردها یک لایه در زیر دارند. لایه زیری وظیفه نگهداری گیره فلزی را به عهده دارد.اگر بخواهیم لایه را در محلی بچسبانیم، می توانیم این لایه را باز کنیم. سپس برد را در هرمحلی که بخواهیم بچسبانیم. زیرا این لایه چسبناک است.اما به راحتی می توان بخشی از آن را برداشت.

بردبورد چیست؟

برد بورد شفاف

سوراخ برد بورد:

مقداری در مورد خطوط بردبورد صحبت کردیم. خط هایی که بصورت افقی بر روی بردبورد کشیده میشوند. معمولا آبی یا قرمز هستند. این خطوط با علامت های مثبت یا منفی مشخص می شوند. به آنها خطوط باس یا شین می گویند. این خطوط جهت اتصال برد به منبع تغذیه استفاده میشوند. اصولا ترمینال قرمز با علامت قرمز و ترمینال منفی با علامت آبی مشخص میشود.این باس ها تفاوت چندانی ندارند. تنها علت مشخص کردن رنگ برای ساده تر کردن مدیریت کار است.

در بردبوردها، هر پنج سوراخ، یک نیم ردیف را درست میکنند.

بردبورد چیست؟

سوراخ های بردبورد

ارتباط الکتریکی سوراخ‌ها:

معمولا در دو طرف بردبوردها، شین ها با یکدیگر اتصال الکتریکی ندارند. جهت اتصال منبع و زمین در هر دو سمت بردبورد،باید دو باس با علامت مشابه را با یک سیم جامپر به یکدیگر وصل کرد.

در بخش میانی برد یک شکاف وجود دارد.این شکاف دو طرف را مجزا میکند. همانطور که در شکل مشاهده میکنید. هر طرف سوراخ های منظم ۵ عدد وجود دارد.این سوراخ ها با رنگ سبز مشخص میشوند. به شکل افقی با یکدیگر ارتباط دارند. دو بخش در بالا و پایین برد اصلی قرار دارند. این دو بخش با رنگ قرمز و آبی مشخص میشوند. ارتباط این سوراخ ها برعکس سوراخ های ۵تایی می باشد.ارتباط ها در تصویر کاملا مشخص هستند.

طراحی برد الکترونیکی

ارتباط الکترونیکی سوراخ ها

جامپر چیست ؟

جهت اتصالات در برد بوردها از جامپر استفاده میشود.این سیم ها انتهای محکمی دارند. به راحتی در سوراخ برد وارد میشوند. انعطاف پذیری بالایی دارند، راحت خم میشوند. این نوع سیم مانند شکل زیر رنگ های مختلفی دارد.

طراحی برد الکترونیکی

سیم جامپر

نقشه برد بورد :

دیاگرام یا نقشه بردبورد توسط کامپیوتر و نرم افزار تهیه میشود. این نقشه برای افراد مبتدی نیز بسیار ساده است. نقشه دقیقا منطبق بر نمونه و برد اصلی طراحی می شود.

ویتا منتظر شماست

با ویتا کیفیت را تجربه کنید

بردبورد چه کاربردی دارد؟ کاربردبردبودها

بردبورد درلاتین به تخته‌ای چوبی برای برش نان ترجمه میشود.قبل از پیشرفت علوم مختلف، برای ساخت بردالکترونیکی، از تخته برش نان جهت قطعات استفاده میکردند. این تخته ها ارزان بودند. به همین دلیل برای اینکار محبوبیت پیدا کردند.

انواع بردبورد:

بردبوردهای امروزی پلاستیکی هستند. شکل‌ها، اندازه‌ها ، رنگ‌های گوناگونی، دارند.بیشتر بردبوردها همانطور که گفتیم سوراخ هایی برای استفاده راحت تر دارند.جهت اجرای یک برد اکترونیکی ساده یک بردبورد متوسط گزینه مناسبی می باشد.

بردبورد  بدون لحیم‌کاری :

بردبوردهایی که در بالا صحبت کردیم. بیشتربردبوردهایی می باشند که جهت ایجاد ارتباط و اتصال نیاز به لحیم کاری ندارند.

در لحیم کاری، یک فلز با گرما ذوب شده و موجب اتصال اجزای مدارمیشود.امکان دارد لحیم کاری مشکل ساز باشد. ولی درهر حال معمولا قطعات روی مدار نصب و سپس لحیم میشوند.

دو نوع دسته بندی اصلی بردبورد داریم . بردبورد بدون لحیم و با لحیم.

بهترین نوع بردبورد همان بردبورد بدون لحیم است. هیچ نوع لحیم کاری برای اتصال در این بردبوردها انجام نمی شود.در این نوع، وظیفه همه اتصالات بردبوردها به عهده سیم ها می باشد.اصولا مهندسین برای تست از این بردبوردها استفاده میکنند.بعد از رضایت از کار قطعات را روی برد الکترونیکی اصلی نصب میکنند.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

انواع بردبورد

دو نوع دسته بندی اصلی بردبورد داریم . بردبورد بدون لحیم و با لحیم.

چه قطعاتی روی برد بوردها قابل نصب است؟

کلیه قطعاتی که پایه دارند بر روی بردبوردها قابل نصب هستند. گاهی قطعاتی مثل آی سی،دارای پین هستند.این نوع نیز به راحتی روی بردبوردها نصب میشوند. پایه‌های آن‌ها در دو طرف خط میانی بردبورد قرار داده میشود. بردبوردها سوراخ های مناسبی دارند. قطعات راحت داخل آنها قرار میگیرند. حتی با برعکس کردن بردبورد قطعات جابه جا نمی شوند.از طرفی قطعات را راحت می توانیم باز کنیم.

برای استفاده از برد چه ابزاری لازم است؟

برای نصب قطعه روی بردبورد ابزار خاصی لازم نیست. فقط اگر از یک دم باریک یا پنس استفاده کنید. برای هدایت قطعات کوچک کمتر به مشکل میخورید.

امیدواریم این مطلب برای اینکه بدانید.  بردبورد چیست؟ به شما کمک کرده باشد.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.