انواع فیبر برد الکترونیکی

چند نوع فیبر برد الکترونیکی وجود دارد؟

انواع فیبر برد الکترونیکی گستردگی زیادی ندارد.معمولا برای ساخت برد الکترونیکی از فیبربا ضخامت ۱.۶ میلیمتر استفاده میشود.این فیبردر جنس های مختلفی تولید میشود.جنس فیبر معمولایک مقوای فشرده می باشد.این فیبر، فیبر فنلی نام دارد.فیبر فنلی معمولا رنگ قهوه ای یا کرم دارد.فیبر نوع دیگر جنس الیاف پشم شیشه یا فایبر گلاس است.بعضی از فیبرها از جنس مس هستند.ورق های نازک با ضخامت ۰.۲۵ میلی متر بوده که با چسب پوشیده میشوند. اصولا در ساخت برد الکترونیکی لایه های مختلفی برای طراحی در نظر می گیرند.

برای طراحی برد الکترونیکی هر نوعی که باشد فیبر لازم است.ساخت برد و طراحی برد معمولا با استاندارهای خاصی انجام میشود.نرم افزارهایی برهمین مبنا نیز تعریف شده اند.

آشنایی با انواع فیبر برد الکترونیکی:

فیبر فنولیک :

این فیبر به رنگ زرد پررنگ و یا قهوه ای بوده و به راحتی سوراخ می شود و لایه مس روی آن بر اثر حرارت زیاد هویه، به راحتی جدا می شود، قیمت این نوع فیبر ارزان بوده و به همین جهت در اکثر کیت ها و مدارات رادیو، ضبط و تلویزیون و… از این فیبر استفاده می شود.

انواع فیبر

فیبر فنلیک

فیبر فایبرگلاس:

رنگ این فیبر سبز و تقریبا شفاف است.فیبرفایبرگلاس نسبت به بعضی از انواع فیبربرد الکترونیکی محکم تر است.مثلا نسبت به فیبرفنلی محکم تر است.به سختی سوراخ میشود.در برابر حرارت نیز مقاومت بالایی دارد.در ساخت برد الکترونیکی ماشین حساب، ویدئو، کامپیوتر و…از آن استفاده میشود.

فیبرفایبرگلاس نسبت به بعضی از انواع فیبربرد الکترونیکی محکم تر است.

فیبر دو رو:

فیبر دو رو گاهی از نوع فنولیک تولید میشود.گاهی هم از نوع فایبر گلاس ساخته میشود.هر طرف این فیبر را با لایه نازکی از مس می پوشانند.به همین دلیل از همه فضای آن میتوان استفاده کرد.

ساخت برد

فیبرفایبرگلاس

فیبر مدار چاپی آماده :

فیبر مدار چاپی آماده نوعی از فیبر است که برای اتصالات آماده میشود.یعنی جای پایه ها و قطعات بر روی آن مشخص میشود.زمانی که مس روی آن قرار بگیرد اتصالات برقرار میشود.

در بالا با انواع فیبر برد الکترونیکی تا حدودی آشنا شدیم.حال به بررسی موارد ترکیبی می پردازیم.

فلکسی بل :

این نوع ازبرد الکترونیک دارای فیبرانعطاف پذیر هستند. یک ترکیب از فیبر مدار چاپی و سیم های مدور می باشند.در ساخت برد فلکسی بل از فن آوری فوتولیتوگرافی استفاده میشود.انعطاف پذیری بالایی دارند.اما باز هم متراکم،دقیق و تکرار پذیر هستند.به دلیل انعطاف پذیری بالا این نوع از برد، کاربردهای زیادی دارند.
از طرفی انعطاف پذیری آنها باعث میشود،مشکلات اتصالات داخلی بردها،حل شود.باعث کاهش وزن، کاهش فضا و کاهش هزینه ساخت برد الکترونیکی میشوند.

در ساخت برد فلکسی بل از فن آوری فوتولیتوگرافی استفاده میشود.

راجرز  :

فیبر این نوع برد خیلی نازک می باشد.دی الکتریک بالایی دارد.نام این نوع بردالکترونیکی به شرکت آن برمیگردد.برای استاندارهای متفاوتی طراحی میشود.این برد الکترونیکی نسبت به سایربردها قیمت بالاتری دارد. با توجه به طراحی برد الکترونیکی که صورت میگیرد موارد استفاده شده متفاوت است.

اصولا با توجه به نیاز احتمال استفاده از FR4 در ساخت برد الکترونیکی نیز وجود دارد.مثلا بردهای RF که فرکانس کاری بالایی دارند. به همین دلیل باید از موادی با ثابت دی­الکتریک پایدار جهت طراحی برد الکترونیکی استفاده کرد.در کل اینکه از چه موادی استفاده کنیم.به هزینه نهایی محصول، طراحی محصول، دما و فرکانس کاری و..وابسته است.در خرید خود به انواع فیبر برد الکترونیکی و نوع پوشش حتما دقت کنید.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه ای از فیبر راجرز

آلومینیوم :

جهت انتقال حرارت بهترو بیشتر از این نوع برد الکترونیکی استفاده میشود.در ساخت برد الکترونیکی آلومینیومی ابتدا یک لایه نازک رسانای حرارتی دی الکتریک بین فویل مسی و ماده پایه فلزی قرار میگرید. این لایه،انتقال حرارت از سطح چاپ طرح برد الکترونیکی، را به سطح زیرین فلزی انجام میدهد.
رسانایی این نوع برد الکترونیکی حدود ۵ تا ۱۰ برابر از نوع FR4  بیشتر است.به همین علت کاربرد بیشتری دارد.در مبدل های برق و منابع تغذیه و صنایع روشنایی LED زیاد از این نوع برد الکترونیکی استفاده میکنند.شرکت های خودرو سازی نیز از مزایای آن غافل نیستند.

انواع فیبر برد الکترونیکی و موارد ترکیبی با توجه به کاربرد استفاده میشوند.

ویتا با شمابهینهسوالات خود را با ما در میان بگذارید

انواع پوشش های نهایی برد الکترونیکی :

با انواع فیبر برد الکترونیکی آشنا شدیم.در این بخش به بررسی انوع پوشش نهای برد الکترونیکی می پردازیم.در صورتی که روی فیبر مدار چاپی پوششی قرار نگیرد خراب میشود.احتمال دارد اکسید شود.به همین علت ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.

وظایف پوشش نهایی برد مدارچاپی:

  1. ممانعت از اتصالات اضافی
  2. ممانعت از اکسیداسیون ترک های مسی

 

انواع پوشش برد الکترونیکی:

۱- Hasl

۲- Immersion

۳- Ospl/Entek

۴- Electroless nickle immersion gold

 

۱- HASL(Hot Air Soldering Level)

این پوشش در طراحی برد الکترونیکی بسیار مرسوم است.برد آماده شده را وارد وان مذابی از قلع و آلیاژ میکنند. بخش های اضافی رو بردمدارچاپی با هوای گرم نابود میشود.

مزایا:

۱.دسترسی آسان

۲.هزینه اجرایی کم

۳. دارا بودن امکان Rework

۴.عمر طولانی

معایب:

۱.ظاهری زیبایی ندارد ایجاد سطح ناهموار

۲.حاوی سرب است.

۳.ظاهر برد را نازیبا میکند.

 

۲- ISn) immersion tin) (غوطه وری قلع)

پوشش نهایی در این نوع با یک واکنش شیمیایی ایجاد میشود.وجود ISN مس روی فیبربرد الکترونیکی مانع از اکسیداسیون محشود.به دلیل اینکه مس و قلع به سرعت ترکیب میشوند.عمل انتشار رخ می دهد.پس این نوع دوام زیادی ندارد.

مزایا:

۱.روی سطح همواری دارد.

۲. pbfree

۳. قیمت متوسط برای Lead Free Finish

۴. قابل Rework

معایب:

۱.سرطان زا می باشد.

۲.خیلی سریع آسیب می بیند.

۳.در زمان ساخت برد الکترونیکی ممکن است زنگ بزند.

۴.اندازه گیری ضخامت آن مشکل است.

۳- پوشش نهایی OSP/ENTEK :

این پوشش تشکیل شده از یک لایه نازک محافظتی اکسیداسیون می باشد.توسط یک ترکیب آلی بر پایه آب روی مس متصل میشود.

مزایا:

۱.سرب ندارد

۲.فرآینده آن بسیار ساده است.

۳.سطح صاف و همواری دارد.

۴.قابل Rework

۵.جهت مونتاژ قطعات کوچک مناسب می باشد.

معایب:

۱.جهت مونتاژهای چند مرحله ای مناسب نیست

۲.به تماس دستی حساس است.

۳.بررسی و تست آن بسیار مشکل است.

۴.عمر کوتاهی دارد.

ساخت برد

توجه داشته باشید همانطور که انواع فیبر برد الکترونیکی، انوع پوشش برد الکترونیکی نیز اهمیت دارد.

 

۴- پوشش نهایی ENIG :

این نوع پوشش دولایه فلزی ای روی فیبر برد الکترونیکی می باشد.در واقع یک لایه طلا روی نیکل را می پوشاند.

مزایا:

۱.سرب ندارد.

۲.سطح آن صاف است.

۳.عمرطولانی دارد.

معایب:

۱.هزینه بر و گران است.

۲.فرآیند پیچیده ای دارد.

۳..غیرقابل Rework

شما میتوانید از طریق شماره تماس های درج شده در سایت سوالات خود را در رابطه با انواع فیبر برد الکترونیکی مطرح کنید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.