اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی فرآیندی است که از یک مکانیزم و ماشین آلات خاص برای کمک به اپراتورهای انسانی برای انجام یک کار استفاده می کند. امروزه رقابت بسیار فزاینده در صنعت، نیاز به تولید با کیفیت ترین محصولات، ضمن در نظر گرفتن قیمت رقابتی را به وجود آورده است. برای حل نمودن چالش های پیش روی صنعت، با توجه به انواع مختلف محصولات جدید و تکنیک های تولید، یکی از اقدامات قابل توجه و تأثیرگذار، به موازات استفاده از دستگاه های خودکار، روی آوردن به اتوماسیون صنعتی می باشد. اتوماسیون صنعتی با اتخاذ فن آوری ها و خدمات جدید، نوآورانه و یکپارچه باعث افزایش کیفیت محصول، قابلیت اطمینان و میزان تولید می شود، ضمن اینکه هزینه طراحی و تولید را کاهش می دهد.

مزایای اتوماسیون صنعتی:

اتوماسیون صنعتی مزایای بسیاری در حوزه های مختلف هر صنعت اعم از تولید یا کنترل و … دارد.
از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش بهره وری:

اتوماسیون صنعتی در کارخانه، میزان تولید را بهبود می بخشد. این امر به تولید انبوه با کاهش بسیار در زمان مونتاژ هر محصول، ضمن افزایش کیفیت تولید کمک می کند. در واقع به ازای یک ورودی مشخص، می توان با استفاده از اتوماسیون صنعتی میزان خروجی با کیفیت بیشتری را انتظار داشت.

تأمین هزینه بهینه بهره برداری:

ادغام فرآیندهای مختلف در صنعت با ماشین آلات اتوماتیک، زمان چرخه تولید و تلاش افراد را به حداقل می رساند و از این رو نیاز به نیروی انسانی کاهش می یابد.

بهبود کیفیت محصول:

از آنجا که این سیستم ها نیاز به بکارگیری انسان را کاهش می دهد، احتمال خطاهای انسانی نیز از بین می رود. یکنواختی و کیفیت محصول می تواند با استفاده از یک مکانیزم مشخص و دقیق و نیز با کنترل و نظارت بر فرآیندهای صنعتی در کلیه مراحل از زمان شروع تولید محصول تا زمان خروجی محصول نهایی حفظ شود.

بالا بردن سطح ایمنی:

با جایگزینی اتوماسیون صنعتی با ماشین های اتوماتیک در شرایط خطرناک کار، سطح ایمنی پرسنل افزایش می یابد.

افزایش بهره وری با استفاده از اتوماسیون صنعتی

انواع اتوماسیون صنعتی:

این اتوماسیون  دارای انواع مختلفی است که بسته به نیاز هر صنعت و کارخانه ای می تواند انتخاب و بکارگیری شود.

اتوماسیون ثابت یا سخت:

از این نوع اتوماسیون برای انجام عملیات ثابت و تکراری به منظور دستیابی به میزان تولید بالا استفاده می شود.

اتوماسیون قابل برنامه ریزی:

در این اتوماسیون، یک کلاس خاص از تغییر محصول و همچنین عملیات مونتاژ یا پردازش، با تغییر برنامه کنترل در تجهیزات خودکار قابل انجام است. این اتوماسیون برای فرآیند تولید کارخانه ای که در آن حجم محصول متوسط ​​یا زیاد است، مناسب ترین است.

اتوماسیون انعطاف پذیر یا نرم:

این سیستم اتوماسیون، تجهیزات کنترل اتوماتیک را ارائه می دهد و از انعطاف پذیری خوبی برای ایجاد تغییر در طراحی محصول برخوردار می باشد. این تغییرات می تواند به سرعت از طریق دستوراتی که در قالب کدها توسط اپراتورهای انسانی داده می شود، انجام شود.

مطالب بیشتر :

طراحی برد 

ساخت محصول الکترونیکی

طراحی برد PCB ؛ چیستی، ضرورت و مراحل انجام کار

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.