آردینو چیست؟

آردینو چه کاربردی دارد؟

آردوینو یک مجموعه عالی ست که برای برنامه نویسی در زمینه طراحی برد الکترونیکی کاربرد دارد. این مجموعه یک برد است که قابلیت برنامه ریزی دارد. به نرم افزار آماده آن  IDE گفته میشود. ازاین نرم افزار جهت نوشتن برنامه در ساخت برد استفاده میشود. امروزه کاربرد این محیط بسیار افزایش یافته است. برای افرادی که علاقمند به طراحی برد هستند، یک گزینه عالی ست. تنها دقت در هوشمندسازی برد و برنامه ریزی اهمیت دارد. زیرا تنها صرفا علاقه کمکی به ساخت برد قدرتمند نمی کند. با ما در مطالعه این مقاله همراه شوید. توضیحات مختصری در خصوص آردینو با یکدیگر بررسی میکنیم.

آشنایی های یش نیاز برای کار با آردوینو:

ترجیحا برای کار با آردینو بهتر است با زبان های C و ++C آگهی داشته باشید. ازطرفی آشنا بودن به مفاهیم اولیه میکروکنترلرها و مبانی الکترونیک به میزان زیادی لازم است.

مشخصات نرم افزار:

۱.این مجموعه توانایی دارد سیگنال های دیجیتال و آنالوگ سنسورها را بخواند. آنها را به یک خروجی مناسب تبدیل کند.این خروجی میتواند یک فعال سازی موتور، روشن یا خاموش کردن LED و…باشد.
۲. جهت طراحی برد الکترونیکی و کنترل آن میتوان در آردینو روی میکروکنترلر برنامه ریزی کرد.
۳. آردینو نیازی به سخت افزار جانبی ندارد.
۴. برای اجرا نیاز به یک نسخه ساده زبان ++C نیاز دارد. بنابراین برای افراد مبتدی در ساخت برد آسانتر است.
۵. آردینو دارای یک قالب استاندارد است که به راحتی برای کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

انواع برد آردوینو:

معمولا بردهای آردینو را از لحاظ میکروکنترلرهای آن تقسیم میکنند. برنامه ریزی توسط یک محیط برنامه نویسی مشترک، در همه آنها یکسان است.

تفاوت  بردهای مختلف آردوینو:

۱.تعداد ورودی ها و خروجی ها

۲.سرعت

۳.ولتاژ کاری

۴.ابعاد و…

گاهی بعضی از بردهای آردینو به شکلی طراحی میشوند که پروگرمر داخلی ندارند. یعنی باید پروگرامر را جداگانه بخریم. ولتاژ باتری برخی از بردها ۳.۳V و بعضی از بردها با ولتاژ ۵V است.

USB تغذیه:

برای تغذیه آردوینو کابل USB متصل به کامپیوتر استفاده میشود. USB به کانکتور روی برد متصل میشود.

جک تغذیه :

با اتصال جک تغذیه به صورت مستقیم به تغذیه AC برد آردوینو فعال میشود.

رگولاتور ولتاژ:

رگولاتور ولتاژ تنظیم و کنترل سطح ولتاژ لازم جهت پردازنده و المان های برد آردوینو را انجام میدهد.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه یک رگولاتور ولتاژ

اسیلاتور کریستالی:

اندازه گیری زمان توسط اسیلاتور کریستالی  انجام میشود. اگر مقدار حک شده روی کریستال آردوینو ۱۶.۰۰۰H9Hباشد یعنی فرکانس اسیلاتور ۱۶MHz است. بنابراین مشکلی در اجرا به وجود نمی آید.

ریست آردوینو:

برد آردوینو UNO با دو روش ریست میشود. با مفهوم ریست حتما اشنا هستید. دوباره فعالسازی دستگاه یا تجهیزات را گویند.

۱. توسط دکمه reset  روی برد.

۲. متصل شدن دکمه خارجی جهت ریست به پایه ای که با نام RESET بر روی برد قرار دارد.

ویژگی قطعات آردینو:

پایه های تغذیه :

۳V ، تغذیه ولتاژ ۳.۳V خروجی
۵V ، تغذیه ولتاژ ۵V خروجی

بیشتر قطعاتی که با بردهای آردوینو بکار میروند، ولتاژهای ۳V و ۵V دارند.

پایه  GND  :

چند پایه زمین روی برد آردوینو موجود است. از همه انها برای زمین مدارمیتوان، استفاده کرد.

طراحی برد الکترونیکی

نمونه یک برد آردینو

پایه Vin :

جهت اعمال تغذیه برد توسط منبع تغذیه خارجی بکار می رود مثل:  منبع AC

پایه آنالوگ آردوینو:

آردینو  ۵ پایه آنالوگ  A0 تا A5 دارد. این پایه ها توانایی دارند که سیگنال آنالوگ سنسورها را بخوانند. سپس این سیگنال ها را به مقدار دیجیتال که بتوان آن را با پردازنده خواند، تبدیل کنند. اگر اطلاعات دقیق تر میخواهید با ما در ارتباط باشید.

میکروکنترلر اصلی آردوینو:

در هر برد آردوینو یک میکرونترلر وجود دارد. این میکروکنترلر می تواند نقش یک مغز در سیستم باشد. میکروکنترلردر بردهای مختلف آردینو فرق میکند. بردها معمولا دارای میکروکنترلرشرکت ATMEL هستند. در زمان طراحی برد الکترونیکی بهتر است ابتدا نوع میکروکنترلر را بررسی کنید. زیرا با توجه به نوع میکروکنترلر بهتر و دقیق تر میتوانید سایر امور طراحی برد را انجام دهید. زیرا تفاوت های مشخصی در انواع انها وجود دارد. این تفاوت ها در برنامه ریزی و ساخت برد ما تاثیر گذار هستند. حتی یکسری از تنظیمات بعدی در فعالیت محصول الکترونیکی نیز از این تاثیر میگیرد.

پایه ICSP:

 ICSP معمولا، کانکتوری جهت برنامه ریزی میکروکنترلر AVR قرار گرفته  روی برد است. دارای پایه های MOSI ، MISO ، SCK ، RESET ، VCC و GND می باشد. نام دیگر آن SPI است. گاهی برای توسعه خروجی های برد انتخاب میشود. یک  رابط ارتباطی بین master و slave است.

سفارش طراحی برد الکترونیکی

نمونه ای از تجهیزات برد و پایه ICSP

نشانگر LED تغذیه:

LED تغذیه در زمان اتصال تغذیه به برد آردوینو فعال و روشن میشود. در صورت عدم فعال شدن، احتمال زیاد قسمتی از اتصال تغذیه مشکل دارد. این مسئله بهتر است قبل از انجام سایر برنامه ریزی ها حل شود.

 

LED های TX و RX:

برد دارای دو بخش TX ارسال و دریافت است. یکی در بخش پایه های ۰ و ۱ جهت ارتباط سریال می باشد. بعدی LED های TX و RX (13). LED برای TX در زمان ارسال داده سریال به نسبت سرعت، چشمک میزند. سرعت چشمک زدن به baud rate برد وابسته است. RX در موقع دریافت داده چشمک میزند. برای رفع هرگونه ابهام میتوانید با ویتا تماس بگیرید.

پایه های ورودی/خروجی دیجیتال آردوینو:

برد آردوینو ۱۴ پایه ورودی وخروجی دیجیتال دارد. پایه ها به عنوان ورودی دیجیتال جهت خواندن مقادیرصفر و یک قابل تنظیم هستند. گاهی پایه ها برای خروجی راه اندازی ماژول ها مثلارله ها و… بکار میروند.علامت  “~” برای پایه های ست که جهت   تولید PWM بکار میروند.

این پایه گاهی اوقات جهت مرجع خارجی کاربرد دارند. ولتاژی بین ۰ تا ۵ که برای ورودی های آنالوگ بالاست تعیین میکنند. طراحی اصلی آردینو به شما امکانات زیادی در برنامه ریزی میدهد.

شرکت ویتا طراحی برد الکترونیکی شما را در کمترین زمان ممکن انجام میدهد. آردینو تنها یک مسیر سریعتر برای ساخت برد است. مهندسان خبره ویتا این اطمینان خاطر را برای شما فراهم میکنند تا برد الکترونیکی هوشند، دیجیتال از پایه برنامه ریزی شده و دقیق داشته باشید. برای هر نوع طراحی برد در هر زمینه ای در خدمت شما هستیم.شرکت ویتا برای شما نمونه بردهای خود را در بخش نمونه کارها ارائه داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *